مهندسی عمران

سقف وافل بهترین گزینه برای سازه‌های مدرن

پیشرفت تکنولوژی در بخش فناوری های سازه ای از ابتدای قرن ۱۹ میلادی آغاز شد. ورود ماشین های مدرن به صنعت ساختمان شکل جدیدی از تغییرات را در بخش های مختلف از جمله اجرای سقف به همراه داشت.

سقف وافل نمونه ای از اجرای سقف به شیوه های جدید و مدرن بودند. کاربرد سقف وافل به دلیل سبک بودن آن یکی از محبوبترین سقف ها در حال حاضر به حساب می آیند. این نوع از سقف ها به صورت یک طرفه و دو طرفه اجرا می شوند و تفاوت اصلی آنها در شکل اجرا و ابزار مورد استفاده در زمان اجرا است.

دلیل اصلی اسفاده از سقف های وافل کاهش ستون و افزایش فاصله بین ستون ها در ساختمان های بزرگ می باشد.

معرفی سقف وافل

سقف وافل یک نمونه  از سازه های بتنی است که  با بتن مسلح ساخته می شود. شکل ظاهری آن پنجره ای شکل و مدرن است و به دلیل شباهت زیادی که به نان وافل دارد به این نام خوانده می شود. تاریخچه شروع استفاده از این سقف ها در ساختمان های مدرن به ابتدای قرن ۱۹ می رسد.

 اما با نگاهی دقیق تر شاهد اجرای نمونه های از این سقف ها در آثار به جامانده از تخت جمشید در ۲۵۰۰ سال و آکروپلیس یونان پیش خواهیم بود.

سقف های وافل با توجه به  شکل دهانه سازه و اندازه دهانه به دو شکل یک طرفه و دو طرفه می باشند. از نظر شکل ظاهری سقف های وافل یک طرفه به شکل قالب مستطیلی و وافل های دو طرفه به شکل مربع می باشند. طراحی سقف وافل با توجه به شکل و اندازه دهانه  سازه  صورت می پذیرد.

آشنایی با انواع  قالب سقف وافل

آشنایی با انواع  قالب سقف وافل

قالب های سقف وافل به سه دسته یک طرفه دوطرفه و قفلدار تقسیم بندی می شوند که در ادامه بیشتر با انها آشنا می شوید.

·        قالب های یک طرفه

یکی از نمونه های سقف وافل که برای اجرا در سقف استفاده می شود، سقف وافل یک طرفه است. قالب این سقف ها به صورت مربعی هستند و برای سازه هایی با دهانه هایی با سایز ۱۰ متر استفاده می شوند.  این قالبها حدود ۷۰ درصد یک سقف را می پوشانند.

 مابقی بخش های سقف توسط تیر، ستون و پله پوشیده می شود. نمای زیر این نوع از قالبها به  صورت مکعب مستطیلی شکل می باشد. قطعات قالب وافل یک طرفه از جنس پلاستیک و به شکل u می باشند.

·        قالب های دو طرفه

کاربرد سقف وافل در پروژه های ساختمانی آن قدر گسترده است که انتخاب اول در اجرای سقف سازه های خاص و بزرگ است. در سازه هایی که دارای دهانه بلند هستند از سقف وافل دو طرفه استفاده می شود. نمای زیر این قالبها به صورت مکعب مربع می باشد. تفاوت قالبهای دو طرفه با نمونه های یک طرف در یکپارچگی این قالبها است. تیرچه های کار شده در سقف  به صورت عمود بر یکدیگر قرار داده شده اند.

·        قالب های قفلدار

با پیشرفت تکنولوژی شکل قالبهای سقف وافل نیز تغییراتی داشته است. این نوع از قالبها دارای بستهایی در اطراف خود هستند، کاربرد سقف وافل قفلدار جلوگیری از لغزش و جابه جایی قالبهایی است که در زمان اجرا  در سقف قرار داده می شوند.

 در اجرای سقف وافل قالبهای قفل دار نمونه های ایمن و خاص تری هستند و در دو نوع یک طرفه و دو طرفه تولید و طراحی می شوند.

از سقف وافل در کجا استفاده می شود؟

بسیاری از سازه های بزرگ که دارای دهانه هایی ۱۰ تا ۱۲ متر هستند از سقف وافل استفاده می کنند. این سقف ها  در مکان هایی که نیاز به تحمل وزن بالایی روی سقف نیست اجرا می شوند. حذف ستون ها و کاهش هزینه های سازه از مزایای خاص این نمونه از سقف می باشد. مکان های مهم و خاصی در ساختمان های مدرن امروزی از سقف وافل استفاده می کنند.

 • پارکینگ ها
 • مترو
 • فرودگاه
 • سالن های همایش
 • مجتمع های تجاری تفریحی
 • ساختمان های اداری

مزیت سقف وافل چیست؟

·        وزن سبک

مقاومت کششی بتن بسیار پایین است. با استفاده از سیستم وافل و طراحی هوشمندانه و فنی این سیستم، نواحی کششی حذف می شود و میزان بتن مصرفی پایین می آید. در نهایت وزن سقف مرده نیز کاهش پیدا می کند که  به مقاومت بهتر سازه کمک فراوان می کند.

·        مقرون به صرفه

یکی از مهمترین دلایلی که استفاده از این نوع سقف و خرید قالب سقف وافل را مورد توجه معماران و طراحان سازه ها قرار داده است هزینه  پایین تر اجرا است. قالب تخت پلاستیکی مورد استفاده  ابزار کمتری برای اجرا نیاز دارند. سرعت اجرا در سازها بیشتر است.

خاص ترین کاربرد سقف وافل قابلیت استفاده مکرر از قالبهای آن می باشد. کاهش میزان بتن ریزی و امکان اجرا در سازه های بتنی و فلزی از مهمترین مزایای آن می باشد.

·         حذف تیرچه بلوک

حذف تیرچه های پیش ساخته از سقف با به کارگیری سقف های وافل باعث می شود تا علاوه بر اینکه دیگر نیازی به اجرای سقف های معمولی با شرایط دردسرساز نباشد. هزینه های حمل و نقل و انبارداری نیز کاهش پیدا کند.

به دلایل فنی نیز اجرای این نوع از سقف ها  به دلیل استفاده از پلی پروپیلن برای قالبها باعث کاهش مصرف جذب آب توسط بتن می شوند. از مزایای مهم کاربرد سقف وافل قرار گرفتن کیفیت بتن در حد مطلوب می باشد.

فرازمان

فرازمان جره ای ترین تیم برای اجرای پروژه های شما

اجرای سقف های وافل اگر چه ساده تر از سقف های دیگر می باشد. اما به دلیل استفاده از قالهای خاص باید توسط افراد و گروههای با تجربه انجام پذیرد. شرکت فرازمان یکی از مهمترین و با تجربه ترین شرکت های کشور در زمینه اجرای سقف های وافل می باشد. توانایی این شرکت حاصل سالها تجربه در زمینه  معماری تخصصی سازه ها و ژئوتکنیک می باشد. با استفاده از خدمات اجرایی و تخصصی شرکت فرازمان به  نتایج مهمی دست پیدا خواهید کرد.

 • طراحی و اجرای انواع سازه های نگهبان
 • ارائه راهکارها و ایده های مهندسی متناسب با شرایط اقتصادی و اجرایی
 • کاربرد سقف وافل متناسب با پروژه
 • تولید و فروش انواع قالب
 • اجرای تخصصی
 • ایده پردازی و استفاده از خلاقیت در طراحی و اجرا

نتیجه گیری

در دنیای پیشرفته امروزی شاهد استفاده گسترده ای از ماشین آلات و فناوری در ساخت و ساز بوده ایم. سقف های وافل نمونه ای خاص از اجرای سقف می باشند که با استفاده از قالبهای پلاستیکی به صورت یک طرفه، دو طرفه  قابل انجام هستند. این نمونه از سقف به دلیل کاهش حجم بتن ریزی و کاهش حجم سقف مرده قابل اجرا در سازه های بزرگ است. بسیاری از سازه ای پیشرفته در سراسر دنیا از سقف وافل در معماری خود استفاده می کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.