رپورتاژ آگهی

سقف وافل چیست؟

سقف وافل چیست؟

 سقف وافل یک دال توخالی مشبک است، این سیستم اولین قدم‌هایی است که در راستای سبک سازی سازه‌ها برداشته شده؛  ترکیبی از تیرچه‌های عمود بر هم و یک دال در قسمت بالا، بنابراین شما با ترکیبی طرف هستید که تیرهای T شکل برای تحمل بار سقف ایجاد خواهد کرد. کاری که حفرات سقف وافل انجام می‌دهند حذف بتن است بدون آنکه از میزان سختی و مقاومت آن کاسته شود. در عین حال کاهش میزان بتن باعث کاهش بار مرده سازه شده که عملکرد لرزه‌ای آن را نیز بهبود می‌بخشد.

سهند سازه بتن ، پیشگام در تولید سقف وافل مطابق آخرین استانداردهای کیفیت

مدت زمان طولانیست که از تولید انواع سقف وافل در ایران می‌گذرد. قالب‌های سقف وافل و شیوه‌های تولید طی این سال‌ها تغییرات متعدد داشته است. شرکت سهند سازه بتن از پیشگامان تولید انواع سقف وافل است که توانایی تولید قالب سقف وافل با استانداردهای بین المللی را دارد.

آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت این شرکت با در اختیار داشتن اخرین دستگاه‌های سنجش کیفیت، از جزئی‌ترین موارد مربوط به متریال ساخت و ابعاد قالب وافل تا کلی‌ترین موارد مربوط به آیین‌نامه‌های ساخت ساز مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‎دهد. در ادامه با بخش کنترل کیفیت کارخانه سهند سازه بتن آشنا خواهید شد.

سقف وافل

آشنایی با آزمایشگاه کنترل کیفیت و هزینه اجرای سقف وافل

آزمایشگاه‌های سهند سازه بتن یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های ایران برای کنترل کیفیت محصولات پلاستیکی این شرکت است. بخش اول این آزمایشگاه مربوط بخش تعیین درجه جریان مواد مذاب پلیمرهاست. پلیمرهایی که قالب‌ سقف وافل با آن ساخته می‌شود باید دارای شرایط و استانداردهای ویژه‌ای باشد که توانایی تحمل فشار و تنش بالا را داشته و پس از پایان کار بدون نیاز به مواد اضافی به راحتی امکان باز شدن را بدهد و پس از پایان کار نیز مجدد قابل استفاده باشد.

سقف وافل

مزیت سقف وافل سهند سازه بتن

تمامی محصولات تولید ما از ضوابط و مقررات مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان تبعیت می‎کند. همچنین بر اساس مدل‌سازی و ACI و آخرین ورژن‌ها در ویرایش‌های جدید نرم‌افزارهای سازه‌ای قالب‌ها را آماده اجرای سقف‌هایی منطبق با آخرین آیین‌نامه‌های روز در ایران و جهان کرده است.

یکی از مزیت‌های سیستم وافل این است که زمان طولانی از کاربرد این سیستم می‌گذرد و طی سالیان، در نقاط مختلف جهان، بر اساس شیوه‎‌نامه‌های مختلف اجرایی ساخت و ساز متریال مورد استفاده و همچنین شرایط خاص جغرافیایی جزئیات نیز اصلاح و مطابق با شرایط هر کشور ارائه شده است. به همین دلیل می‌توان با خیالی آسوده از سیستم‌ وافل برای سقف و حتی بعضا دیوار و فونداسیون استفاده کرد و میزان ریسک اجرایی تا حد زیادی کاهش می‌یابد

مزیت طراح در استفاده از سقف وافل

۱- دهانه بلند

طراحی می‌تواند دهانه‌های بلند برای سازه در نظر بگیرد و تعداد ستون‌ها را کاهش دهد. همچنین می‌تواند جای ستون‌ها را به صورت نامنظم و نامتقارن در نظر بگیرد. بزرگ بودن دهانه و داشتن فضای وسیع بدون نیاز به ستون یکی از مهم‌ترین مزیت‌های طراح است و از الزامات این روزهای طراحی. به دلیل بالا بودن میزان حفظ ممان اینرسی سقف وافل و بالا بدون سختی خمشی این سقف، در نهایت امکان حذف ستون‌های اضافی را خواهید داشت که دست طراح را به میزان قابل توجهی باز خواهد گذاشت.

افزایش دهانه در سقف وافل

۲- جانمایی متمایز ستون

در اغلب سیستم‌های اجرای سقف، طراح مجبور است که ستون‌ها را در امتداد هم قرار دهد. چنین الزمامی محدودیت‌های قابل توجهی خواهد داشت و امکان استفاده بهینه از فضا را می‌گیرد. بر خلاف سایر سیستم‌ها چنین الزامی در مورد سقف وافل وجود نخواهد داشت

حذف تیر میانی در سقف وافل

۳- مزیت ویژه برای ساخت پارکینگ

طراحی پارکینگ در چالش‌های مهندسان عمران بوده است. با توجه به نیاز شدید ساختمان‌های امروزی برای طراحی پارکینگ‌های وسیع و پارکینگ‌های طبقاتی، می‌توان گفت که طراحی پارکینگ برای مجموعه‌های تجاری و مسکونی یکی از سخت‌ترین مراحل کار طراح است. نیاز است که بیشترین فضا ایجاد شود و ستون‌ها تا حد امکان حفظ شود تا فضا به شکلی بهینه مورد استفاده قرار گیرد و مهم‌تر آنکه تردد مدام اتومبیل نیاز به مقاومت بالایی برای سقف دارد. سقف وافل یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرا در پارکینگ است.

افزایش ارتفاع سقف وافل

فواید حذف تیر میانی

۱- سقف یکپارچه و کاهش زمان اجرای اسکلت

سقف وافل دوطرفه به شما این امکان را می‌دهد که هیچ نیازی برای به کارگیری تیر میانی وجود نداشته باشد. طراح در صورتی که با طراحی وافل آشنایی داشتن باشد می‌توان با ایجاد یک سیستم لرزه بر مناسب تمامی تیرهای میانی را حذف کند و سقف به صورت یکپارچه اجرا شود

اجرای یکپارچه سقف وافل

۲- افزایش ارتفاع سقف و افزایش ارزش افزوده در سقف وافل

یکی از عوامل مهم در بالا رفتن ارزش سازه، سقف‌های بلندتر است حد معمول است. تیرهای میانی که حذف شود به مقدار قابل توجهی از ضخامت سقف کاسته خواهد شد. ارتفاع مفید بیشتر طبقات به دو طریق ارزش بنا را افزایش می‌دهد. یا طراح می‌تواند تعداد طبقات را افزایش دهد یا ارتفاع بیش از حد معمول سقف‌ها را حفظ کند برای ایجاد فضاهای لوکس و بناهای لاکچری که هر دو استفاده از سقف وافل به معنای بالا رفتن قیمت سازه است.

۳- کاهش ارتفاع گودبرداری

علاوه بر افزایش ارتفاع سقف، ارتفاع گودبرداری نیز با اجاری این مدل از سقف‌ها کاهش خواهد داشت. دقت داشته باشید که همزمان هم کاهش ارتفاع سقف و هم کاهش ارتفاع گودبرداری به میزان قابل توجهی در هزینه‌های بنا صرفه‌جویی می‌کند. حجم زیادی از خاکبرداری و هزینه‌های نگهبان و خطرات گودبرداری کاهش می‌یابد.

کاهش هزینه‌ها

۱- کاهش میزان مصرف میلگرد و بتن

این روزها با افزایش چند برابری هزینه‌های بتن و میلگرد یکی از دغدغه‌های مهم سازندگان داشتن سیستمی است که بتوانند میزان مصرف میلگرد را کاهش دهند. این سیستم در سقف‌های وافل وجود دارد. در نهایت هزینه‌های تمام شده در این سقف از ۲۰ تا ۴۰ درصد کمتر از سیستم‌های سنتی است. میزان تیرها و ضخامت فونداسیون کم شده و دیوارهای برشی حذف می‌شود. مصرف میلگرد و مصرف بتن در مقایسه با سقف تیرچه بلوک کمتر است.

۲- کاهش هزینه کار گذاشتن تاسیسات

وافل دو طرفه با حذف تیر میانی به سهولت امکان کار گذاشتن تاسیسات را در هر دو طرف خواهد داد. آنچه از قالب وافل پس از گیرایی بتن باقی می‌ماند به راحتی قابل سوراخکاری است و می‌توان لوله‌ها را از میان این فضا رد کرد و از این لحاظ نیاز به هیچ هزینه اضافی وجود نخواهد داشت.

۳- کاهش هزینه قالب بندی و آرماتور بندی

می‌توان به راحتی قالب سقف وافل را اجرا کرد. می‌توان با اجاره سقف وافل و با کمترین هزینه آرماتوربندی، سیستمی یکپارچه داشت و هزینه‌های قلب‌بندی به مقدار قابل توجهی کاسته می‌شود. در عین حال اگر به صورت مداوم قصد استفاده از قالب وافل را دارید می‌توانید برای خرید سقف وافل اقدام کنید و آن‌را برای چندین پروژه استفاده کنید.

برای این کار نیاز به شرکت‌هایی دارید که تولید سقف وافل را با آخرین تکنولوژی روز دنیا انجام دهند و امکان استفاده چند باره از قالب را به شما بدهند و ما در شرکت سهند سازه بتن سال‌هاست که در پی ساخت بهترین انواع قالب وافل هستیم. آخرین تکنولوژی روز دنیا در کنار سختگیرانه‌ترین استانداردها در تیم تولید ما لحاظ خواهد شد. علاوه بر فروش سقف وافل ، تیم اجرایی ما تا پایان پروژه شما را همراهی خواهد کرد.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.
این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.