مهندسی نقشه برداری

نقشه تفکیکی چیست؟ و کاربرد نقشه تفکیکی

نقشه تفکیکی بیشترین کاربرد را در سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری دارد. همانطوری که از معنی تفکیک (جدایی، گشودگی) می توان متوجه شد، معمولا جهت مشخص شدن حد و مرز زمین و املاک مختلف مانند آپارتمان ها کاربرد دارد.

در اصطلاح کلمه تفکیک در حوزه ثبت اسناد و املاک کشوری، به تقسیم مال غیرمنقول به چندین قطعه اشاره دارد. مال غیرمنقول حوزه های زیادی را شامل می شود مانند، زمین، خانه و یا هر نوع مالی که غیر قابل نقل و انتقال باشد.برای مثال، زمانی که یک عرصه زمین توسط مالک یا مالکان به قطعات کوچکتر تقسیم شود، در واقع عمل تفکیک انجام شده است. البته این کار مراحل مربوط به خود را دارد. در ادامه مطلب نقشه تفکیکی چیست همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید

نقشه تفکیکی چیست ؟

نقشه های تفکیکی نمونه ای از نقشه های مهندسی هستند که تقریبا نقشه تک خطی است که از آنها در زمینه جداسازی دو مکان یا دو خانه از یکدیگر استفاده می شود، این نقشه یکی از نقشه های پرطرفدار در املاک کشور می باشد تا توانایی جداسازی املاک را برای ارزش گذاری از یکدیگر داشته باشد.

برای مثال با توجه به معنای اسم نقشه ( جدایی و گشودنی ) شما می توانید با استفاده از این نقشه یک حد و مرز مشخص در بین زمین ها ایجاد کنید و همچنین آپارتمان ها را از یکدیگر در ارزش اصلی جدا کنید تا ارزش گذاری هر آپارتمان توسط کارشناس به صورت جدا انجام شود.

نقشه تفکیکی

کاربرد نقشه تفکیکی؟

شما با انجام نقشه تفکیکی زمین یا آپارتمان می توانید سند تک برگ را از نهاد مربوطه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری) دریافت کنید، این کار مهمترین کاربرد نقشه های تفکیکی است.

✔ حتما بخوانید:  آشنایی با روش های عملی زمین آمار در ArcGIS و +GS و SPSS

البته کاربردها به این موضوع ختم نمی شود و شما می توانید با اخذ نقشه تفکیکی برای پایان کار ساختمان اقدام کنید. (در قوانین شهرداری اشاره شده که مالکان برای اخذ پایان کار بایستی این نوع نقشه را تهیه کنند).

به هر حال برای پیش برد برخی از اهداف شما باید متناسب با دستورالعمل های سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری، نقشه تفکیکی را تهیه کنید تا به این سازمان ها ارائه دهید.

تفاوت هایی بین نقشه های تفکیکی زمین و نقشه های تفکیکی آپارتمان وجود دارد که قبل از این که اقدام به تهیه این نقشه کنید باید با آنها آشنا باشید.

نقشه تفکیکی

تفاوت نقشه تفکیکی زمین با آپارتمان چیست؟

نقشه تفکیکی زمین، نقشه ای است که برای مشخص شدن حد و مرز زمین کاربرد دارد. مالکان با کمک این نقشه می توانند زمین خود را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند و یا برای دریافت سند تک برگ اقدام کنند.

برای تهیه این نقشه می توانید به سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید تا بعد از انجام مراحل مشخص شده و بعد از ارجاع به نظام مهندسی استان بتوانید نقشه معتبر را تهیه کنید.

به نقشه های تک خطی که در آن مشاعات ساختمان (مناطق مشترک) و مساحت هر واحد ساختمان به صورت دقیق نمایش داده شود، نقشه تفکیکی آپارتمان گفته می شود.

در این نوع نقشه معمولا بخش هایی از ساختمان مانند نورگیر، راهرو ها و حیاط به شکل مشاعی (مشترک) باقی می ماند.

چگونه نقشه تفکیکی طراحی می کنند؟

نقشه های تفکیکی را می توان همان نقشه خطی نیز معرفی کرد، شما می توانید با استفاده از این نقشه های خطی و ساده و حد و مرزها استفاده کنید، برای مثال در ابتدا به صورت ذهنی شما باید ملک ها را از همدیگر جدا کنید و سپس با استفاده از کمک یک مهندس نقشه بردار باید از نقشه خطی دقیق برای جداسازی اصلی این خانه ها یا زمین جامع از همدیگر استفاده کنیم.

✔ حتما بخوانید:  معرفی کتاب مقدمه ای بر ریاضیات عالی در مهندسی نقشه‌ برداری

آیا نقشه های تفکیکی همان نقشه معماری می باشند؟

بسیاری از افراد تصور دارند که نقشه های تفکیکی همان نقشه های معماری می باشد، در صورتی که نقشه های تفکیکی تفاوت بسیار زیادی با نقشه های معماری دارند و این تفاوت بیشتر مربوط به جزئیات اصلی نقشه می باشد، برای مثال تمرکز اصلی و جزئیات نقشه های تفکیکی بر روی جداسازی املاک و زمین ها از یکدیگر می باشد اما تمرکز اصلی نقشه های معماری برای مهندسی یک زمین جدید و طراحی آن می باشد.

نقشه تفکیکی

ملزومات مهم در تهیه نقشه تفکیکی آپارتمان؟

  • برای تهیه نقشه های تفکیکی آپارتمان شما باید، از تمام قسمت های ساختمان نقشه برداری کنید، حتی پارکینگ، حیاط، راهپله‌ها، پشت بام، چال آسانسور و …
  • قطر درز انقطاع، دیوارها، تراس، بالکن و حتی قطر پیشرفتگی‌ها باید در نقشه های تفکیکی آپارتمان مشخص و جزو محوطه محصور شده مالکان باشد.
  • توجه داشته باشید که مساحت دو قسمت از آپارتمان (تراس و بالکن) می بایست به شکل جداگانه در نقشه درج شود. شما می توانید به شکل واضح در نقشه به این دو مورد اشاره کنید.
  • برخی از فضاها مانند، مساحت داکت ها، کانال کولر و لوله بخاری و همچنین بخش هایی از فضای تاسیسات برقی ساختمان ها به عنوان فضای مشاعی در نقشه تفکیکی درج می شود.
  • می بایست در این نقشه، مساحت دیوار حایل که ما بین فضای خصوصی و فضای مشاعی و قرار دارد به نفع مالک باشد.
  • می بایست در این نقشه مساحت دیوار حایل که ما بین دو فضای خصوصی قرار گرفته به شکل مساوی تقسیم شود.
    البته باید در نقشه تفکیکی آپارتمان درز انقطاع نیز به خوبی اندازه گیری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.