مهندسی کامپیوتر

اکسپلور اینستاگرام چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد ؟

اکسپلور Instagram چیست؟

صفحه اکسپلور اینستاگرام (Instagram Explore Page) صفحه ای از تصاویر، ویدیوها، ریلز (Reels) و استوری‌های عمومی (Public) است. چیدمان و محتوای صفحه Explore هر کاربر با سایر کاربران متفاوت است و این چیدمان به پست‌ها، حساب‌ها، هشتگ‌ها و محصولات مورد علاقه کاربران بستگی دارد. بنابراین شما به عنوان یک کاربر، پست‌هایی را در صفحه اکسپلور خود می‌بینید که علاقه بیشتری به آن‌ها دارید.

اینستاگرام برای شناسایی پست‌ها و محتوای مورد علاقه شما از یک الگوریتم یادگیری ماشین استفاده می‌کند. این الگوریتم علایق شما را تشخیص می‌دهد و سپس محتوای صفحه اکسپلور را بر اساس این علایق مرتب می‌کند. ممکن است برخی از کاربران سوال کنند که منظور از صفحه اکسپلور اینستاگرام کدام صفحه است. به تصویر زیر توجه کنید:

اکسپلور اینستاگرام

اکسپلور کجاست ؟

وقتی وارد اپلیکیشن اینستاگرام می‌شوید، در منوی پایینی برنامه، یک سری گزینه وجود دارد. وقتی روی گزینه شبیه به ذره‌بین می‌زنید، یک صفحه به شما نمایش داده می‌شود. این صفحه، صفحه اکسپلور اینستاگرام نام دارد.

در این صفحه انواع و اقسام محتوای اینستاگرامی (تصویر، ویدیو و IGTV) به چشم می‌خورد. حال اگر روی یکی از این محتواها بزنید و صفحه را به طرف پایین اسکرول (Scroll) کنید، متوجه خواهید شد که یک سری محتوای دیگر که با آن پست در ارتباط هستند، به شما نمایش داده می‌شود. مخاطبان اینستاگرام علاقه خاصی به صفحه اکسپلور دارند و این صفحه را بیشتر از سایر بخش‌های اینستاگرام چک می‌کنند.

مطالعات آماری نشان می‌دهد که روزانه بیش از 200 میلیون حساب در اینستاگرام هر روز بخش اکسپلور را چک می‌کنند. بیش از نیمی از تمام حساب‌های فعال در اینستاگرام (بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه) حداقل یک بار در ماه بخش اکسپلور حساب خود را چک می‌کنند. توجه داشته باشید که سایر محتوای IGTV در صفحه اکسپلور، چهار برابر سایز تصاویر است و اگر بتوانید محتوای IGTV خود را وارد صفحه اکسپلور کنید، شانس مشاهده شدن محتوای شما توسط مخاطبان خیلی بیشتر خواهد شد.

✔ حتما بخوانید:  آموزش ساخت جیمیل بینهایت

اکسپلور اینستاگرام

الگوریتم صفحه اکسپلور اینستاگرام چگونه کار می کند؟

همان طور که پیش از این اشاره کردیم دو صفحه اکسپلور اینستاگرام با هم یکسان نیستند؛ زیرا اینستاگرام به علاقه هر کاربر توجه می‌کند و صفحه اکسپلور اینستاگرام او را با محتواهای مناسب طبق سلیقه شخص طراحی می‌کند.

اینستاگرام برای این کار از سیستم رتبه‌بندی فید اکسپلور (Explore Feed Ranking System) کمک می‌‎گیرد. پایه و اساس این سیستم، فناوری یادگیری ماشین است. این فناوری برای طراحی صفحه اکسپلور هر کاربر از منابع اطلاعاتی و سیگنال‌های رتبه‌بندی مختلف استفاده می‌کند.

در فید هوم (Home یا همان دکمه‌ای که در پایین صفحه اینستاگرام به شکل خانه است) شما محتوای حساب‌هایی را مشاهده می‌کنید که قبلاً آن‌ها را دنبال کرده‌اید ولی در صفحه اکسپلور شما محتوای مورد علاقه خود را مشاهده می‌کنید. البته صفحه اکسپلور مربوط به پیج‌های عمومی است. محتوای پیج‌های خصوصی در قسمت اکسپلور اینستاگرام نمایش داده نمی‌شود پس اگر می‌خواهید محتوای خود را وارد صفحه اکسپلور کنید، پیج شما باید عمومی باشد.

 

معیارهای اصلی برای چیدمان صفحه اکسپلور اینستاگرام

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که الگوریتم اینستاگرام، محتوای صفحه اکسپلور را چگونه انتخاب و مرتب می‌کند؟ در ادامه به یک سری از این معیارها اشاره شده است:

پست‌هایی که قبلاً لایک یا ذخیره کرده‌اید: یکی از معیارهای اصلی الگوریتم اینستاگرام برای چیدمان صفحه اکسپلور، پست‌ها و محتوای مورد علاقه شما است. اینستاگرام دنبال پی بردن به علاقه شما است و هیچ چیز بهتر از محتوای لایک و ذخیره‌شده نمی‌تواند علایق شما را مشخص کند.

پست‌ها و محتواهای دارای تعامل بالا: یکی دیگر از معیارهای اینستاگرام برای محتوای صفحه اکسپلور شما، محتواهایی است که تعامل یا انگیجمنت بالایی دارند.

پست‌هایی که با دیگران به اشتراک گذاشته‌اید: یکی دیگر از معیارهایی که نشان می‌دهد ما به یک نوع محتوا علاقه داریم، اشتراک‌گذاری آن است و به همین خاطر هم اگر پستی را با دیگران به اشتراک بگذاریم، اینستاگرام متوجه می‌شود که ما به آن نوع از محتوا علاقه داریم.

✔ حتما بخوانید:  غیرفعال کردن بروز رسانی خودکار ویندوز ۱۰

پیج‌هایی که دنبال می‌کنید: قطعاً شما به یک پیج و محتوای آن علاقه دارید که آن را دنبال می‌کنید. به عنوان مثال اگر در بین پیج‌هایی که دنبال می‌کنید، چند پیج در مورد فوتبال یا آشپزی وجود داشته باشد، اینستاگرام خیلی زود متوجه می‌شود که شما به فوتبال یا آشپزی علاقمند هستید.

فعالیت فالووینگ‌های شما: یکی دیگر از معیارهای الگوریتم اینستاگرام برای چیدمان محتوای صفحه اکسپلور، فعالیت فالووینگ‌های شما است. پست‌هایی که فالووینگ‌های شما لایک می‌کنند و محتوای مورد علاقه آن‌ها، به شما هم نشان داده می‌شود. البته فعالیت‌های شما هم به آن‌ها نمایش داده می‌شود.

منطقه جغرافیایی شما: یکی دیگر از معیارهای اینستاگرام برای انتخاب محتوای صفحه اکسپلور، منطقه جغرافیایی شما است. اینستاگرام سعی می‌کند محتواهایی را به شما نشان دهد که کاربران در منطقه جغرافیایی شما منتشر کرده‌اند. البته تأثیر این عامل روی چیدمان صفحه اکسپلور بیشتر از سایر عوامل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.