مهندسی عمران

چرا کف سازی سالن مهم است؟ انواع روش کفسازی مراکز صنعتی

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ساخت تاسیسات و مراکز صنعتی کف سازی آن‌هاست که باید با کیفیت عالی انجام شود. با این وجود بسیاری از کارشناسان معتقدند که انتخاب یک راه مناسب جهت ساخت کف مراکز صنعتی دشوار است؛ چراکه اغلب آن‌ها در دو سال اولیه دچار شکستگی و نقص می‌شوند. براین اساس بهترین کار استفاده از مواد قدرتمند همچون پوشش سخت کننده سیمانی در ساخت کف است تا عمر بیشتری به این بخش مهم از ساختمان دهد، اما باز هم نمی‌توان عمر طولانی آن را تضمین کرد. فراموش نکنید که کف سازی طبقات انباری و سکوهای بارگیری به‌دلیل اهمیت قابل توجه این دو بخش از سازه‌های صنعتی یکی از دغدغه‌های صاحبان این مراکز است. در زمان ساخت کف پوش این دو بخش باید به انواع آلاینده‌ها، بارهای سنگین و احتمال برخورد ابزارآلات مکانیکی و صنعتی با وزن زیاد به آن‌ها توجه کرد.

مجری کفسازی سالن

نکات لازم در زمان کف سازی برای طبقات انباری و سکوهای بارگیری

جهت ساخت سکو برای این دو بخش باید به برخی نکات ضروری و مهم توجه کرد که تا حد ممکن از دوباره کاری و تخریب زود هنگام آن‌ها جلوگیری شود:

ظرفیت تحمل بارهای سنگین

طبقات انباری و سکوهای بارگیری در طول روز محل حمل‌و‌نقل انواع بار با سایز و وزن‌های مختلف هستند؛ بنابراین کف‌سازی استاندارد لازمه ساخت این دو مکان است. علاوه‌بر این ماشین‌های سنگین زیادی روازنه در چنین مکانی در حال حمل‌و‌نقل هستند؛ بنابراین سازندگان باید از متریالی عالی در اجرای کف سالن استفاده کنند. از جمله کفپوش‌های قابل پیشنهاد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • کفپوش‌های بتنی
  • کفپوش‌های سیمانی
  • کفپوش‌های رزین
  • کفپوش‌های اپوکسی صنعتی

البته برخی کارفرماها اجرای بتن سخت رنگی را ترجیح می دهند که طبق نیاز مشتری در اختیارشان قرار می گیرد.

میزان رفت و آمد در انبار

کف سازی سالن

توجه به حجم و میزان رفت‌و‌آمد در انبار بسیار مهم است؛ بنابراین باید کفپوشی متناسب با این فاکتور برای طبقات انبار و حتی سکوی بارگیری در نظر گرفت. آگاهی از اینکه عموما چه نوع دستگاه و ماشین ‌هایی در این دو مکان رفت‌و‌آمد دارند در یک کف‌سازی با‌کیفیت بسیار موثر است. اغلب وسایل باری مانند کرینها و لیفتراک‌ها در انبار رفت‌و‌آمد می‌کنند که علاوه‌بر وزن بالای دستگاه قادر به جابه‌جایی بارهای سنگین هستند. براین اساس کف سازی طبقات انباری و سکوهای بارگیری در استاندارترین شکل ممکن باید در دستور کار صاحبان این دو بخش قرار گیرد.

فضاسازی و طراحی مناسب

یکی از اصول مهم در انتخاب کفپوش استاندارد و کاربردی تعیین نوع فضاسازی و طراحی انبار یا سکوی بارگیری است. فضاسازی این دو مکان باید به گونه‌ای باشد که امکان ورود انواع وسایل نقلیه و جابه‌جایی بار در سایز‌های مختلف را داشته باشد. برای مثال در‌صورتی‌که فضای انبار کوچک یا غیراستاندارد طراحی شده باشد قطعا در جایگذاری محصولات یا حمل آن‌ها مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

کفپوش های استاندارد کدام اند؟

همان‌طور‌که گفته شد مراکز صنعتی به‌ویژه انبار یا سکوی بارگیری از محل‌های پر رفت‌و‌آمد و شلوغ محسوب می‌شوند؛ بنابراین بهتر است از کفپوش‌های استاندارد و سازگار استفاده شود. در لیست پایین با تعدادی از کفپوش‌های استاندارد جهت کف سازی طبقات انبار و سکوی بارگیری آشنا می‌شوید:

کفپوش بتنی صیقل خورده و براق

این نوع کفپوش به‌دلیل قیمت مناسب در مقایسه با رقبا و ماندگاری بالا انتخاب اول در اغلب شرکت‌ها و مراکز صنعتی محسوب می‌شود. در گذشته از بتن ساده به‌عنوان کفپوش استفاده می‌شد که به‌دلیل وجود منفذ نظافت آن به‌‌سختی صورت می‌گرفت. این عامل موجب شد تا از بتن صیقل خورده و براق در ساخت کف به‌ویژه در مکان‌های پر رفت‌و‌آمد و شلوغی مانند انبارها استفاده شود. این نوع کفپوش به‌صورت مکانیکی پولیش می‌شود که ظاهری یکدست، صاف و براق به آن می‌دهد. البته یک نکته را باید در نظر داشت که مواد شیمیایی و اسید به‌مرور موجب تحلیل این کفپوش می‌شوند.  

نتیجه گیری

مواد اولیه باکیفیت مانند بتن صیقل خورده یا اپوکسی انتخاب اولیه در ساخت کف برای چنین مراکزی به‌شمار می‌آیند. مدیریت درست جهت استاندارد‌سازی تاثیر قابل قبول و ویژه‌ای در ساخت‌و‌ساز کف مجموعه‌های صنعتی دارد که نیازمند نظر افراد خبره و حرفه‌ای خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.