سیم و کابل

سیم و کابل ساختمانی

سیم و کابل ساختمانی

سیم و کابل های ساختمانی یکی از لوازم و تجهیزات ضروری در صنعت ساخت و ساز ساختمانی می‌باشد. همان طور که می‌دانید از سیم و کابل برای انتقال جریان برق به نواحی مختلف ساختمان استفاده می شود از این رو شناخت سیم و کابل‌های ساختمانی می‌تواند برای مرفع کردن نیاز ما بسیار مفید بوده و در زمان خرید بهترین انتخاب را نسبت به محیط خود داشته باشیم. پس برای آشنایی بیشتر با سیم و کابل ساختمانی همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

روش سیم و کابل ساختمانی

  • سیم و کابل ساختمانی مفتول
  • سیم و کابل ساختمانی افشان
  • سیم و کابل ساختمانی آنتن
  • سیم و کابل ساختمانی آیفون

مشخصات فنی سیم و کابل ساختمانی

هر کدام از این سیم و کابل ها باید با توجه به ویژگی های مربوط به خود در جای مناسب به کار برده شوند. سیم و کابل ساختمانی اغلب در لوله خرطومی‌ های نصب شده در رو و زیر گچ و هم چنین کانال‌های بسته نصب می گردند ولی استفاده از این سیم و کابل ها به صورت مستقیم در زیر گچ توصیه نمی شود. در ادامه به تفصیل به بررسی انواع سیم و کابل ساختمانی می پردازیم.

سیم مفتولی ساختمانی (سیم خشک)

سیم مفتولی که با اصطلاح رایج بازار با نام سیم خشک شناخته می شود، از یک رشته هادی از جنس مس تشکیل می شود. عایق به کار رفته در سیم مفتولی نیز آمیزه پلیمر PVC از نوع پلیمر PVC/C می باشد. از سیم مفتولی اغلب در مکان هایی که نیاز به خمش بالایی ندارند مانند سیم کشی داخلی تابلو های برق ساختمانی استفاده می گردد. از سیم مفتولی می توان در لوله ها و زیر گچ استفاده نمود.

سیم مفتولی ساختمانی

ولتاژ نامی در سیم های مفتولی با مقاطع 0.5، 0.75 و 1 میلی متر مربع، 300/500 ولت (معمولاً ولتاژ یکی از مشخصات کابل ها است که به صورت نسبت u0/u نوشته می شود) و برای سیم های مفتولی با سطح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع، ولتاژ نامی 450/750 ولت می باشد.

مقاومت الکتریکی هادی سیم مفتولی کمتر از سیم افشان است. به عنوان مثال مقاومت الکتریکی هادی در سیم مفتولی با سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع مقدار 1/12 اهم بر کیلومتر و در سیم افشان با همین سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع مقدار 3/13 اهم بر کیلومتر می باشد. هر چند که تفاوت در مقاومت الکتریکی هادی سیم مفتولی و سیم افشان زیاد چشمگیر نیست اما ممکن است در موارد خاص یا متراژهای بالا تاثیر خود را بیشتر نمایان سازد.

✔ حتما بخوانید:  سیم برق چیست؟ و انواع آن

سیم افشان ساختمانی

سیم افشان شامل هادی از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در سیم افشان نیز از نوع پلیمر PVC/C می باشد.

از سیم افشان در سیم کشی سیستم های روشنایی و هم چنین در داخل وسایل برقی استفاده می گردد. سیم افشان درمحیط های خشک، درون لوله ها و زیر و روی گچ استفاده می گردد اما به کار بردن سیم افشان برای نصب مستقیم روی سینی کابل، کانال و مخازن مجاز نمی باشد.

سیم افشان ساختمانی

ولتاژ نامی در سیم های افشان تا سطح مقطع 1 میلی متر مربع، 300/500 ولت می باشد که این نوع از سیم های افشان برای نصب درون لوله ها و زیر و روی گچ و نیز قرار گیری در لوله های خرطومی مناسب است و در سیم های افشان با سطح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع، ولتاژ نامی 450/750 ولت می باشد که این نوع از سیم های افشان برای نصب داخل وسایل برقی و نیز سیستم های روشنایی، درمحیط های خشک، درون لوله ها و زیر و روی گچ مناسب است. هادی در سیم های افشان مطابق با الزامات استاندارد مربوط به کلاس 5 و یا 6 می باشد.

سیم های افشان به انعطاف پذیری بسیار بالا معروف هستند و همین انعطاف پذیری سبب کاربرد فراوان این گروه از سیم و کابل در ساختمان سازی و برای سیستم های روشنایی منازل است. دسته ای از سیم های ساختمانی که ما بین سیم های مفتول و افشان هستند به سیم های نیمه افشان معروف اند. انعطاف این سیم ها به نسب سیم های افشان کمتر است و برای توزیع جریان برق به کار می روند.

سیم های افشان و مفتول ساختمانی با سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع در سیم کشی سیستم روشنایی، سطح مقطع 2.5 میلی متر مربع در سیم کشی پریز ساختمان، سطح مقطع 4 میلی متر مربع در سیم های اصلی برق، سطح مقطع 2.5 میلی متر مربع در راه اندازی کولر آبی و سیم های با سطح مقطع 4 میلی متر مربع در راه اندازی کولر گازی استفاده می گردد.

✔ حتما بخوانید:  کابل خودنگهدار چیست؟

در سیم کشی ساختمان سطح مقطع هادی سیم و کابل های ساختمانی با توجه به عواملی همچون حداکثر دمای مجاز کار هادی و دیگری افت ولتاژ مجاز سیم و کابل تعیین می شود. در شبکه های خانگی میزان افت ولتاژ مجاز برای ولتاژ 220 الی 380 ولت در حدود ۵ درصد است و افت ولتاژ بیشتر از این مقدار باعث کار نکردن درست دستگاه ها و آسیب دیدن تجهیزات می گردد. همچنین میزان جریان مجاز برای عبور از سیم و کابل ساختمانی باید به گونه ای باشد که حرارت تولید شده در هادی به خوبی به محیط اطراف منتقل شود. درجه حرارت معمول برای سیم های ساختمانی با عایق PVC نباید بیشتر از ۷۰ درجه سانتی گراد شود. لازم به ذکر است از سیم و کابل های زیر گچی فقط در مواردی می توان استفاده کرد که طول انشعاب از محل سیم کشی ثابت تا محل مصرف کننده بیشتر از 1.5 متر نباشد.

کابل آیفونی ساختمانی

کابل آیفون تصویری به عنوان رکن اصلی سازنده این محصول برای نصب و راه اندازی به شمار می رود که در واقع با استفاده درست می توانیم ارتباط درستی بین پنل درب منزل و آیفون تصویری یا صوتی داشته باشیم. کابل آیفون در انواع کابل های آیفون معمولی و کابل آیفون فویل دار به عنوان بخشی از سیستم ارتباطی با وظیفه انتقال پیام ها و اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. بدیهی است که برای انتقال صدا در آیفون صوتی و همچنین صدا و تصویر به صورت هم زمان در آیفون تصویری نیاز به سیم و کابل می باشد. به دلیل تاثیر مهم سیم و کابل بر کیفیت انتقال صدا و تصویر، از گذشته تا به امروز انواع مختلفی از سیم و کابل تولید و در بازار موجود شده است. در این بین مناسب ترین نوع کابلی که می تواند در بازار موجود باشد بستگی به دو عامل اصلی جنس و قطر کابل آیفون تصویری دارد. حال انتخاب بهترین کابل جهت نصب آیفون صوتی و آیفون تصویری کاملا متفاوت است و بهتر است از سیم و کابل آیفون صوتی به جای آیفون تصویری استفاده نشود تا باعث بروز نویز نگردد.

✔ حتما بخوانید:  کابل فشار متوسط و انواع آن

کابل آیفونی ساختمانی

کابل آیفون معمولی در دو سطح 0.4 و 0.6 میلی متر مربع بیشتر درسیم کشی آیفون های صوتی معمولی استفاده می شود. کابل های فویل دار در دو سطح 0.4 و 0.6 میلی متر مربع اصولا برای سیم کشی آیفون های تصویری مورد استفاده قرار می گیرند. در کابل های فویل دار یک لایه فویل روی سیم ها پیچیده شده است و سبب جلوگیری از نویز در تصویر و صدا می شود.

همانطور که اشاره کردیم عواملی نظیر جنس سیم و قطر آن جزو تاثیر گذارترین عوامل بر کارکرد کابل آیفون تصویری برای انتقال صدا و تصویر می باشند. به طور کلی جنس کابل آیفون تصویری به دو نوع مسی و آلومینیومی تقسیم می شود که در واقع جنس آلومینیوم قیمت به صرفه تر و جنس مس دارای رسانایی بهتر می باشد. از این رو اکثرا از جنس مس برای نصب آیفون تصویری استفاده می شود چرا که رسانایی بهتری داشته و تا حد امکان مانع نویز می شود. البته به علت گران شدن مس، امروزه مخصوصا در ایران از کابل های با هادی دارای آلیاژ استفاده می شود که در واقع از آن ها برای تعداد واحد بالا در ساختمان استفاده نمی شود اما در صورتی که متراژ مورد استفاده آن زیاد نباشد تفاوت آن با جنس مسی آن چنان محسوس نیست. قطر کابل نیز مساله مهمی در انتقال صدا و تصویر در آیفون تصویری به شمار می رود. در واقع بهترین کابل جهت تغذیه آیفون صوتی کابل نمره 0.5 و فویل دار است و جهت تغذیه آیفون تصویری کابل 0.6 و فویل دار می باشد. در واقع انتخاب قطر مناسب برای سیم و کابل آیفون تصویری می تواند از ایجاد نویز در صدا و تصویر جلوگیری کند و این امر می تواند در نوع خود مزیت بزرگی تلقی شود.

همانطور که گفته شد بهترین نوع سیم آیفون تصویری سیم مسی می باشد. چرا که این نوع کابل هیچ نوع مقاومتی را در مسیر انتقال صدا و تصویر ایجاد نمی کند و باعث می شود تا صدایی صاف و تصویری واضح را تجربه کنید. در مسیر های طولانی در ساختمان ها باید از جنس مسی استفاده شود. چراکه هیچ گونه افتی چه در ولتاژ و چه در رفت و برگشت سیگنال در کابل های مسی دیده نمی شود.

✔ حتما بخوانید:  کابل برق سه فاز چیست؟

کابل آنتن ساختمانی

کابل آنتن در انتقال امواج دریافت شده به وسیله آنتن به گیرنده های تلویزیونی کاربرد دارد. معمولا برای کابل آنتن تلویزیون از کابل کواکسیال استفاده می گردد. کابل هایی که از دو هادی هم محور تشکیل شده اند و این ساختار کمک می کند امواج با فرکانس بالا به بیرون از کابل انتشار نیابند و همچنین دچار تداخل الکترومغناطیسی نگردند. کابل آنتن اغلب در انواع کابل آنتن 3C ،4.5C و RG6 تولید می گردد. امپدانس مشخصه همه این کابل ها 75 اهم می باشد؛ اما قطر هادی مرکزی و ضخامت عایق آن ها متفاوت است که موجب می شود میزان تضعیف سیگنال در آن ها یکسان نباشد. در ساختار کابل آنتن از هادی مرکزی و شیلد از جنس مس، آلومینیوم با روکش مس و یا آلومینیوم استفاده می گردد. به کارگیری آلومینیوم در هادی مرکزی و شیلد کابل آنتن هر چند قیمت تمام شده آن را کاهش می دهد، اما بر عملکرد کابل اثر منفی می گذارد. در ساخت عایق و روکش کابل نیز از پی وی سی و پلی اتیلن استفاده می شود. در مقایسه قیمت انواع کابل های آنتن می توان گفت که کابل 3C ارزان تر از کابل 4.5C و کابل RG6 گران تر از کابل آنتن 4.5C می باشد. معمولا کابل آنتن با مشخصات فنی 3C از ساختار ضعیف تری به نسبت کابل های 4.5C برخوردار است. علت ارزانی این نوع کابل ها نیز به دلیل پایین تر بودن کیفیت است.

کابل آنتن ساختمانی

برای انتخاب صحیح کابل آنتن توجه به این نکته مهم می باشد که اگر طول کابل مورد نیاز شما کمتر از 15 متر است، به سراغ کابل های 3C بروید. این کابل ها در بازار به کابل آنتن معمولی یا کابل آنتن ساده معروف هستند. اگر طول کابل مورد نیاز شما از 15 متر بیشتر است و یا پهنای باند بالاتری را می خواهید دریافت کنید، باید از کابل های 4.5C استفاده کنید. این کابل ها در بازار عموما با نام کابل آنتن صادراتی معروف هستند.

لازم به ذکر است که در فرآیند طراحی، ساخت و تست کابل های کواکسیال آنتن استاندارد های مرجع JIS C 3501 و MIL C 17 و IEC 60096 مورد استناد و انطباق قرار می گیرند.

 

منبع: famcocorp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.