رشته های مهندسی

معرفی رشته مهندسی کشتی سازی

مهندسی کشتی سازی

مهندسی کشتی سازی یکی از گرایش های رشته مهندسی دریاست که به دلیل وجود مرزهای آبی گسترده در داخل کشور، این تخصص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و کشور به این نیروی متخصص نیاز دارد و هنوز به خودکفایی در زمینه رشته مهندسی کشتی سازی با توجه به تعداد زیاد بنادر، نرسیده است.

مهندسی کشتی سازی برای دختران نیز امکان انتخاب رشته را می دهد و در حال حاضر سه دانشگاه زیر در رشته مهندسی کشتی سازی دانشجوی دختر می پذیرد:

 • دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
 • دانشگاه دریانوردی
 • دانشگاه علوم دریایی چابهار

 

دروس تخصصی رشته مهندسی کشتی سازی:

 1. تکنولوژی کشتی
 2. تحلیل سازه ها
 3. آرشیتکت کشتی ( استاتیک)
 4. آرشیتکت کشتی ( مکانیک)
 5. ماشین های محرکه
 6. مهندسی دریا
 7. فیزیک موج
 8. علم مواد و شناخت فلزات
 9. ریاضیات مهندسی

 

توجه: بسیاری از دروس رشته مهندسی کشتی سازی همراه با آزمایشگاه یا کارگاه است.

مهندسی کشتی سازی، در رشته مهندسی کشتی سازی به افراد دانش مربوط به اداره فنی امور کشتی ها، موتور کشتی آموزش داده می شود. فارغ التحصیل این رشته بعد از فارغ التحصیلی باید دوره کارآموزی را در کارخانجات کشتی سازی پشت سر بگذارد.

رشته مهندسی کشتی سازی

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

دانشجویان مهندسی دریا در هرسه گرایش باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی بوده و به زبان انگلیسی مسلط باشند چون بیشتر منابع درسی این رشته به زبان انگلیسی است. همچنین مهندسان کشتی و دریانوردی که به سفرهای دریایی خارج از کشور می‌روند باید به زبان بین المللی مسلط باشند.

دانشجویان مهندسی کشتی و دریانوردی باید از سلامت کافی برخوردار باشند و برای همین قبل از پذیرش نهایی در رشته‌های فوق از آنها آزمایشات پزشکی کامل به عمل می‌آید که در این میان سلامت دانشجویان دریانوردی بطور دقیق سنجیده می‌شود چون این دسته از دانشجویان نباید ناتوانی‌هایی نظیر کوررنگی نیز داشته باشند.

✔ حتما بخوانید:  معرفی رشته مهندسی سیستم

کار در دل گستره آبی دریاها و اقیانوس ها با همه لطف و جاذبه اش دارای دشواری هایی نیز هست. برای مثال یک مهندس کشتی یا دریانوردی به دلیل سفرهای دریایی گاه ماه ها در کنار خانواده‌اش نیست. همچنین یک مهندس کشتی سازی نیز باید شرایط خود را برای گذراندن در محیط های ساحلی تطبیق بدهد.

چون با این که بسیاری از شرکت های مهندسی مشاور دریایی در زمینه طراحی کشتی، بنادر یا تجهیزات دریایی در مرکز شهرها فعالیت می کنند، اما به هر حال کارخانجات کشتی سازی عمدتا در سواحل ساخته می شوند. به همین دلیل یک مهندس دریا باید علاقه مند به کار در محیط های دریایی و ساحلی باشد و در واقع عشق و علاقه در این رشته حرف اول را می زند.

مهندس کشتی ساز وظایف و مسئولیت های زیر را دارد:

 1. مسئولیت طراحی
 2. محاسبات مربوط به بدنه کشتی
 3. ساخت
 4. نظارت بر ساخت کشتی
 5. تعمیرات کشتی

 

آینده شغلی رشته مهندسی کشتی سازی

مشاغل زیر مشاغل مرتبط با مهندسی کشتی سازی هستند که فارغ التحصیلان می توانند در آن ها مشغول به کار شوند:

 1. مهندس دریا
 2. مهندسی مکانیک
 3. کارشناس یا مدیر خرید و تدارکات
 4. کارشناسان تحقیقات بازار
 5. مدیر فروش صنایع دریایی

رشته مهندسی کشتی سازی

کاربرد این رشته و وضعیت بازار کار:

دانشجویان مهندسی کشتی بنا بر سفارش ارگان های خاصی همچون “شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران” پذیرفته می‌شوند و از همان ابتدا بورسیه نهادهای دریایی می باشند و در نتیجه آینده شغلی آن ها تضمین است.

کارخانه های کشتی سازی در بوشهر، شمال و خلیج فارس نیز از کارخانه های مهم کشتی سازی ایران هستند که فارغ التحصیلان مهندسی کشتی سازی می توانند در آن ها استخدام و وارد بازار کار شوند.

علاوه بر کارخانه های فوق مهندس کشتی ساز می تواند در سازمان بنادر و کشتی رانی، وظیفه ساخت سکو‌های شناور را برعهده گرفته یا به عنوان مهندس ناظر بر حـسن اجرای طرح های اجرایی نظارت کند و بالاخره در صنایع دریایی به کارهای تحقیقاتی بپردازد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.