اخبار مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی در سال 1402

نتایج آزمون اعلام شد

خبر ۲۸ تیر ۱۴۰۲: نتایج آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان اعلام شد
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع می رسانیم؛ نتایج مجموعه آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان مورخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اعلام گردید.

مشاهده نتایج


اطلاعیه اعلام نتایج آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان

خبر ۲۸ تیر ۱۴۰۲: اطلاعیه اعلام نتایج آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان
بدینوسیله به اطلاع می‏رساند، نتایج مجموعه آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان مورخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ استخراج گردیده و شرکت‌کنندگان محترم در این دوره از آزمون‌ها می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۲۸ با مراجعه به سامانه آزمون‌ها و پس از مطالعه دستورالعمل اعلام نتایج و اطلاع از مفاد آن، نسبت به دریافت کارنامه خود اقدام نمایند.
لازم به ذکر است نتایج آزمون‌های موصوف پس از بررسی کامل تمامی درخواست‌های بازنگری به سوالات آزمون ارسالی از سوی شرکت‌کنندگان و کنترل‌های مکرر توسط کمیته‌های تخصصی مربوطه و لحاظ کردن نتایج آن در کلید سوالات به دست آمده و قطعی است، لیکن چنانچه داوطلبی پس از بررسی پاسخنامه خود و مقایسه آن با آنچه که در کارنامه درج و ارائه شده است تناقضی را مشاهده نماید، می‌تواند درخواست بررسی مجدد پاسخنامه را با ذکر مشخصات فردی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۳۱ تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۰۳ از طریق همین سامانه برای شرکت خدمات آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نماید. به لحاظ برنامه‌ریزی‌های انجام شده به درخواست‌هایی که بعد از تاریخ‌ مقرر ارسال گردد ترتیب اثر داده نخواهد شد. بدیهی است در صورت بررسی درخواست‌ها و وارد بودن اعتراضات، نتیجه آن در پاسخنامه اعمال و نتیجه به دست آمده مجدداً در کارنامه داوطلب اعمال می‌گردد.
لازم به ذکر است که نتایج آزمون معماری (طراحی) مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۵ در هفته چهارم شهریور ماه اعلام خواهد شد.


اطلاعیه درج پاسخ های تشریحی سوالات آزمون

خبر ۱۴ تیر ۱۴۰۲: اطلاعیه درج پاسخ های تشریحی سوالات آزمون های ورود به حرفه ای اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
به اطلاع کلیه شرکت کنندگان در آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان مورخ اردیبهشت ۱۴۰۲ می رساند در راستای ایجاد شفافیت هرچه بیشتر و آشنایی و آگاهی شرکت کنندگان همچون دوره های گذشته حل پاسخ های تشریحی سوالات رشته ها و صلاحیت های آزمون مذکور (بر اساس سوالات دفترچه A) بر روی سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان منتشر شده است.
شرکت کنندگان محترم می توانند با مراجعه به این سایت نسبت به مطالعه و بهره برداری از مفاد آن اقدام نمایند.


 اطلاعیه مباحث بروزرسانی شده

خبر ۴ تیر ۱۴۰۲: اطلاعیه مباحث بروزرسانی شده آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان
به منظور اختصاص فرصت مناسب به داوطلبان برای مطالعه و کسب آمادگی‌های بیشتر، به اطلاع کلیه متقاضیان شرکت‌ در آزمون‌های ورود به حرفه می‌رساند، برای مجموعه آزمون‌های ورود به حرفه آتی مباحث بروزرسانی شده به شرح ذیل بعنوان منابع آزمون ملاک عمل می‌باشد:

  • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی) ویرایش ۱۴۰۱
  • مبحث هفدهم (لوله کشی گاز طبیعی) ویرایش ۱۴۰۱

اطلاعیه درخواست بازنگری

خبر ۲۱ خرداد ۱۴۰۲: اطلاعیه درج سوالات و پاسخنامه آزمون‌های‌ ورود به حرفه مورخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
پیرو برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی، کاردانی و صلاحیت معماران تجربی مورخ اردیبهشت‌ماه سال جاری به اطلاع کلیه شرکت‌کنندگان می‌رساند، سوالات و پاسخنامه‌های مربوط به کلیه رشته‌های آزمون یاد شده در سامانه آزمون‌های ورود به حرفه درج گردیده است.
شرکت‌کنندگان محترم می‌توانند درخواست بازنگری در سوالات و پاسخنامه آزمون مذکور را از طریق همین سامانه و از روز شنبه مورخ ۲۰-۰۳-۱۴۰۲ تا روز چهارشنبه مورخ ۲۴-۰۳-۱۴۰۲ ارسال نمایند و درخواست‌هایی که پس این تاریخ و به طرق دیگر ارسال شده باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد و بعد از تاریخ مقرر امکان ارسال درخواست بازنگری مقدور نخواهد بود.

مهلت اعتراض به پایان رسیده است.


برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی در ۳ نوبت

خبر ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲: خبر برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی در ۳ نوبت
به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از افزایش برگزاری آزمون به سه دوره در سال خبر داد و گفت: دومین دوره آزمون در شهریور یا مهر ماه و آزمون سوم در دی یا بهمن ماه برگزار خواهد شد.


اطلاعیه اعلام نتایج

خبر ۱۶ اسفند ۱۴۰۱: اطلاعیه اعلام نتایج بازنگری آزمون ورود به حرفه مهندسان در سال ۱۴۰۱
پیرو اطلاعیه‌ قبلی اعلام نتایج آزمون‌ ورود به حرفه دی‌ماه ۱۴۰۱، بدینوسیله به اطلاع کلیه شرکت‌کنندگان محترم آزمون‌های یاد شده می‌رساند، با توجه به اعلام کتبی شرکت خدمات آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور و بررسی‌های نهایی در کمیته‌های بازنگری طراحی سوالات، نتایج قطعی آزمون‌های موصوف استخراج گردیده و عندالزوم تغییرات لازم در پاسخنامه و کارنامه داوطلبان اعمال شده است. لذا کلیه داوطلبان محترم می‌توانند با مراجعه به سامانه آزمون‌ها به آدرس الکترونیکی وزارت راه و شهرسازی نسبت به دریافت کارنامه خود اقدام نمایند. بدیهی است عدم تغییر در نتیجه به مفهوم نبودن ایراد و اشکال در نتایج اولیه می‌باشد. از آنجا که مطابق دستورالعمل ثبت‌نام آزمون‌ها، نتایج اعلام شده قطعی می‌باشد لذا اکیداً تقاضا می‌شود که از ارسال هرگونه درخواست و یا تماس تلفنی در ارتباط با این موضوع خودداری فرمایند. بدین‌ترتیب قبولی شرکت‌کنندگانی که کلیه شرایط شرکت در آزمون را مطابق راهنمای ثبت‌نام آزمون‌ها رعایت کرده‌اند مورد تائید بوده و نتایج یاد شده به مدت ۳ سال از تاریخ برگزاری آزمون برای آنها دارای اعتبار می‌باشد. آن دسته از شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب حد نصاب قبولی نشده‌اند می‌توانند در آزمون‌‌های بعدی شرکت نمایند.
در خاتمه خاطر نشان می‌سازد، گواهی قبولی صرفاً یکی از مدارک لازم برای صدور پروانه اشتغال به‌کار بوده و سایر مدارک مورد نیاز توسط ادارات کل راه و شهرسازی و واحدهای صدور پروانه اشتغال، کنترل و بررسی خواهد شد. بدیهی است صِرف قبولی در آزمون بدون احراز سایر شرایط قانونی تعهدی برای صدور پروانه اشتغال به‌کار ایجاد نمی‌کند.


ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان

آگهی ۱۳ اسفند ۱۴۰۱: اطلاعیه ثبت‌نام و زمان برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه اردیبهشت سال ۱۴۰۲
وزارت راه و شهرسازی در اجرای مواد ۱۱ ،۲۱ ،۲۶ و ۲۸ آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نسبت به برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان در رشته های معماری
صلاحیت (طراحی) بصورت جداگانه در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ و معماری صلاحیت های (نظارت و اجرا)، عمران صلاحیت های(نظارت، محاسبات، اجرا)، تاسیسات مکانیکی صلاحیت های (طراحی، نظارت و اجرا)، تاسیسات برقی صلاحیت های (طراحی، نظارت و اجرا)، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک برای اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی و همچنین کاردان های
فنی ساختمان در شش رشته معماری، رشته عمران، رشته تاسیسات مکانیکی، رشته تاسیسات برقی، رشته شهرسازی و رشته نقشه برداری برای اخذ پروانه اشتغال به کار کاردانی و آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی برای اخذ پروانه اشتغال به کار معماران تجربی در پایههای سه، دو و یک و آزمون های طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان و ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی همگی در تاریخ های ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بطور هماهنگ و همزمان در سراسر کشور اقدام می نماید.
شروع ثبت‌نام آزمون‌ کلیه رشته‌ها از روز پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ آغاز و تا روز پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ ادامه خواهد داشت.
برگزاری آزمون رشته معماری (طراحی) روز جمعه مورخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲
برگزاری آزمون‌های (تستی) سایر رشته‌ها روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲


مدرک تحصیلی

مطابق با ماده ۷ آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صرفاً مدارک مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور صدور پروانه اشتغال بکار مورد تأیید میباشند. همچنین مطابق ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان رشته های معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک جزء رشته های اصلی میباشند. با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی کلیه دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته، با عناوین متفاوت از رشته های اصلی و دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته های اصلی و مواردی از این قبیل جهت اطلاع از امکان یا عدم امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صالحیت مورد نظر، نسبت به کسب نظر از اداره کل استان محل سکونت خود قبل از ثبت نام اقدام نمایند تا پس از قبولی در آزمون با مشکل قانونی مواجه نگردند.

بخش های آزمون و شکل برگزاری آنها

۶-۱ -آزمون تمامی رشته ها (به استثناء رشته معماری طراحی) بصورت تستی و چهار گزینه ای میباشد.
۶-۲ -آزمون تمامی رشته ها بصورت کتاب باز میباشد.
۶-۳ -حدنصاب قبولی در آزمونهای ورود به حرفه مهندسان و کاردانهای فنی ساختمان در تمامی رشته ها و صلاحیت های آن ۵۰ %میباشد.
۶-۴ -حدنصاب قبولی در آزمونهای ورود به حرفه مهندسان در رشته عمران (طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان) و (ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی) ۶۰ %میباشد.
۶-۵ -حدنصاب قبولی در آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی برای پایه سه ۵۰ ،%پایه دو ۵۵ % و پایه یک ۶۰ %میباشد.
تذکر مهم: بدیهی است در هیچ یک از آزمون ها، جبران کسری نمره و ارفاق وجود نخواهد داشت.

تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون

آزمون رشته معماری (طراحی) در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ و سایر آزمون های ورود به حرفه مهندسان، کاردان های فنی ساختمان و تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی در روزهای پنجشنبه و  جمعه ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بطور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول های شماره ۳ و ۴ برگزار میگردد.

نحوه ثبت نام

۱-۸ -داوطلب لازم است به سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان مراجعه و در قسمت سامانه آزمون های ورود به حرفه پس از تایید راهنما و دستورالعمل ثبت نام آزمون و قبول شرایط آن نسبت به انجام فرآیند ثبت نام اقدام نمایند.
لازم به ذکر است فرم ثبت نام از طریق همین سامانه، در مهلت ثبت نام قابل پرینت میباشد و داوطلبان میتوانند پس از پایان فرآیند، نسبت به پرینت فرم ثبت نام اقدام نمایند.
۸-۲ -جهت ثبت نام در آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان عضویت در سازمان استان اختیاری میباشد.
۸-۳ -متقاضیان میبایست درصورت عضویت در سازمان استان به هنگام ثبتنام، دقت کافی را در نحوه درج شماره عضویت خود شامل کد استان، کد رشته، کد مرتبط و اصلی بودن رشته و شماره سریال مختص استان به شرح زیر معمول نمایند. در صورتی که متقاضی حتی یکی از اجزاء شماره عضویت خود را به اشتباه در فرم ثبت نام درج نماید ضروریست برای اصلاح آن در مدت زمان ثبت نام از طریق مراجعه به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اقدام نماید.
۴-۸ -لازم است متقاضیان در تکمیل سایر موارد فرم ثبت نام نیز دقت لازم را مبذول نمایند، در صورت نیاز به تغییرات میبایست از طریق مراجعه به سازمان نظام استان اقدام نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.