مهندسی عمران

چگونه پلان فونداسیون ترسیم کنیم؟

فونداسیون چیست؟

فونداسیون وظیفه ی انتقال بار ساختمان به زمین را بر عهده دارد، هدف از ساخت فونداسیون در واقع پر کردن بخش های پی کنی شده با مصالح مقاوم می باشد، که انتخاب نوع شالوده به عواملی متعددی از جمله به تعداد طبقات، وزن ساختمان، نوع کاربری ساختمان و همچنین به نوع خاک محل بستگی دارد.

سه نوع شالوده ۱. سطحی ۲. عمیق (شمع) و ۳. ویژه وجود دارند.

پلان فونداسیون

پلان فونداسیون یا پلان پی همان طور که گفت شده یکی از اصلی ترین نقشه های طراحی سازه است که شامل اطلاعاتی از قبیل نوع، ابعاد و تعداد فونداسیون، نسبت به شمال زمین و امتداد طولی و عرضی زمین می باشد.

آموزش گام به گام پلان فونداسیون

در این آموزش قرار هستش که نحوه ی ترسیم پلان فونداسیون منفرد ، پلان فونداسیون نواری ، پلان فونداسیون گسترده را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

نحوه ی ترسیم پلان فونداسیون منفرد

گام اول:
برای ترسیم این پلان قبلش باید پلان ستون گذاری را رسم کنیم.

ابتدا با توجه به ابعاد زمین با خط ضخیم محدود زمین را مشخص می کنیم و هر جا که ستون داشتیم با توجه به ابعاد ستون که احتمالاً مربع یا مستطیل هستش از یک مربع یا مستطیل توپر دقیقاً شبیه به ستون های شکل زیر ترسیم می کنیم.

برای اینکه نقشه ای که میخوایم ترسیم کنیم شلوغ نشود توصیه می کنیم که خطوط آکس بندی ستون ها را در داخل نقشه ترسیم نکنیم.

پلان فونداسیون منفرد

گام دوم:
در مرحله ی بعد وسط همه ی ستون ها را با خط چین به همدیگر متصل می کنیم.

✔ حتما بخوانید:  آشنایی با سقف کرومیت و نحوه اجرای آن

پلان فونداسیون منفرد

گام سوم:
در مرحله ی سوم برای هر کدام از ستون ها یک فونداسیون منفرد را با توجه به ابعادی که طراح سازه داده است مثل شکل زیر ترسیم می کنیم.

در اینجا فرض بر این است که طراح سازه ابعاد پی های گوشه که در دو ضلع به محدوده زمین می چسبند را ۱.۲×۱.۲ متر و پی های کناری که یک ضلع آنها به محدوده زمین می چسبند را ۱.۲×۱.۸ متر و ابعاد پی های وسط که دقیقاً در وسط ساختمان قرار دارند را ۱.۸×۱.۸ متر داده است.

پلان فونداسیون منفرد

گام چهارم:
حالا که در مرحله ی قبل فونداسیون ها منفرد رو ترسیم کردیم، الان باید این فونداسیون های منفرد را با شناژ به همدیگر متصل کنیم. مهندس محاسب عرض این شناژها را ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته است.

پلان فونداسیون منفرد

گام پنجم:
یک نکته اینجا وجود داره اون هم این هست که اگر ارتفاع فونداسیون های منفرد با شناژ مساوی باشند باید مرز بین فونداسیون منفرد با شناژ طبق تصویر زیر پاک شود. اما اگر ارتفاع فونداسیون منفرد که در اینجا ۶۰ سانتی متر هست با شناژ که ۴۰ سانتی متر می باشد مثل این پروژه برابر و مساوی نبود باید مرز بین آنها و این اختلاف ارتفاع را با نگه داشتن یک خط نشان داد. (دقیقاً مثل تصویر گام چهارم)

پلان فونداسیون منفرد

گام ششم:
در مرحله ی بعدی باید بتن مگر را ترسیم کنیم. بتن مگر یک لایه بتن به ضخامت حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است که با عیار ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب ساخته می شود و برای محافظت از فونداسیون در برابر عوامل خورنده و به وجود آمدن یک سطح صاف و تراز شده در زیر فونداسیون اجرا می شود.

وقتی که بتن مگر را اجرا می کنیم دقت داشته باشیم که از هر طرف حدود ۱۰ سانتی متر بزرگتر آن را اجرا کنیم تا قالب بندی فونداسیون به راحتی و آسانی انجام شود. پس میاییم و بتن مگر را ۱۰ سانتی متر با یک خط در اطراف فونداسیون و شناژها طبق شکل زیر با خط نازک ترسیم می کنیم.

✔ حتما بخوانید:  تحقیق مصالح فلزی ساختمان

پلان فونداسیون منفرد

گام هفتم:
در مرحله ی یکی به آخر مهندس محاسب با توجه به ابعاد و موقعیت قرارگرفتن فونداسیون ها، آنها را تیپ بندی می کند. برای تیپ بندی فونداسیون ها از حرف F که حرف اول کلمه ی foundation هست استفاده می شود.

یک عدد بعد از حرف F نوشته می شود که بیانگر نوع و تیپ آن است بر فرض مثال F-1 و … نشان دهنده تیپ شماره یک می باشد.

حتماً دقت کنید که کد ارتفاعی سطح روی فونداسیون ها را هم بر روی فونداسیون بنویسید. در انتهای ترسیم هم قسمت هایی که خاکریزی می شوند را باید هاشور بزنیم.

 

گام هشتم:
در مرحله ی آخر جدولی مثل تصویر زیر را در کنار پلان فونداسیون قرار می دهیم که داخل آن ابعاد و مشخصات فونداسیون ها درج می شود.

پلان فونداسیون منفرد

نحوه ی ترسیم پلان فونداسیون نواری

گام اول:
دقیقاً گام اول و دومی که برای ترسیم پلان فونداسیون منفرد انجام دادیم را هم برای ترسیم فونداسیون نواری انجام می دهیم.

“برای ترسیم این پلان قبلش باید پلان ستون گذاری را رسم کنیم.

اول با توجه به ابعاد زمین با خط ضخیم محدود زمین را مشخص می کنیم و هر جا که ستون داشتیم با توجه به ابعاد ستون که احتمالاً مربع یا مستطیل هستش از یک مربع یا مستطیل توپر دقیقاً شبیه به ستون های شکل زیر ترسیم می کنیم.

پلان فونداسیون نواری

گام دوم:
در مرحله ی بعد وسط همه ی ستون ها را با خط چین به همدیگر متصل می کنیم.

پلان فونداسیون نواری

گام سوم:
در این مرحله با توجه به اندازه ای که مهندس محاسب برای عرض نوارها در نظر گرفته است (در اینجا ۱ متر را در نظر گرفته)، ستون ها را با فونداسیون نواری به همدیگر متصل می کنیم.

پلان فونداسیون نواری

گام چهارم:
با توجه به اینکه اگر گوشه نوارها را پخ بزنیم، مقاومت برشی در گوشه افزایش پیدا می کند، پس می توانیم اینکار را هم طبق تصویر زیر انجام بدهیم.

✔ حتما بخوانید:  ساختمان مدولار چیست؟

پلان فونداسیون نواری

گام پنجم:
در مرحله ی آخر هم بتن مگر را ۱۰ سانتی متر بزرگتر از نوارها در داخل ترسیم می کنیم و قسمت هایی که بعداً باید با خاک پر شوند را هم هاشور می زنیم.

پلان فونداسیون نواری

 

نحوه ی ترسیم پلان فونداسیون گسترده

گام اول:
ابتدا با توجه به ابعاد زمین با خط ضخیم محدود زمین را مشخص می کنیم و هر جا که ستون داشتیم با توجه به ابعاد ستون که احتمالاً مربع یا مستطیل هستش از یک مربع یا مستطیل توپر دقیقاً شبیه به ستون های شکل زیر ترسیم می کنیم.

پلان فونداسیون گسترده

گام دوم:
فونداسیون گسترده در زیر همه ی ستون ها و در کل زمین اجرا و از سه طرف به لبه ی زمین ختم می شود و از طرف حیاط هم با توجه به نظر مهندس محاسب ابعاد آن مشخص خواهد شد.

نکته: در ترسیم پلان فونداسیون گسترده بتن مگر را ترسیم نمی کنیم. چرا؟ چون بتن مگر باید در کل زمین اجرا شود.

پلان فونداسیون گسترده

جستجو کاربران برای این مطلب:

 • نقشه فونداسیون
 • پلان فنداسیون
 • پلان فوندانسیون
 • پلان پی نواری
 • فونداسیون نواری پلان
 • پلان پی کنی
 • پلان فونداسیون ساده
 • نقشه فونداسیون ساختمان
 • پلان پی منفرد
 • پی نواری در پلان
 • پلان فونداسیون بتنی
 • نمونه پلان فونداسیون
 • نحوه ترسیم پلان فونداسیون
 • انواع پلان فونداسیون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.