مهندسی پزشکی

بیوفیدبک چیست ؟ و انواع بیوفیدبک

بیوفیدبک 

بیوفیدبک (به انگلیسی: Biofeedback) یا پس‌خوراند زیستی شیوه‌ای تکمیل‌کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن می‌آموزیم عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهن کنترل نماییم.

در بیوفیدبک به حسگرهای الکتریکی وصل می‌شوید که به شما کمک می‌کند اطلاعاتی درباره بدن خود را دریافت و اندازه‌گیری نمایید، حسگرهای بیوفیدبک به شما می‌آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه‌ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه‌ها را به تدریج انجام دهید تا به آنچه می‌خواهید، برای مثال کاهش تنش، برسید.

در اصل بیوفیدبک وضعیت سلامت و عملکرد فیزیکی، به فرد قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن را می‌دهد. بیوفیدبک اغلب به عنوان یک شیوه آرمیدگی بکار می‌رود.

بیوفیدبک یا پس خوران زیستی ،روش درمانی است که از اواخردهه ششم قرن بیستم ابداع شده است که در ان بیمار در مقابل نماد یکی از تظاهرات بیولوژیک خود قرار میگیرد و سعی میکند با تمرکز آن را در جهت مطلوب تغییر دهد. واژه ی بیوفیدبک برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۶۰ به برخی موضوعات تحقیقاتی با هدف تغییر فعالیت های غیر ارادی بدن ،از قبیل فعالیت های مغزی،فشارخون ،تعدادضربان قلب و…اطلاق شد.در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

مثال

میدانیم شخصی که دچار عارضه میگرن هست در هنگام حمله میگرن امواج طیف الفا در مغز ندارد.برای او شکل امواج الفا توضیح داده می شود وسپس الکترودهای نوار مغزی روی سر او متصل می شود ودر حالی که امواج مغزی خود را روی صفحه مانیتور می بیند ، با تمرکز سعی میکند که امواج مغزی خود را به الفا تبدیل نماید .پس از چندین جلسه تمرکز و کوشش ، بیمار قادر به این کار خواهد شد و هر بار ایجاد امواج الفا برای راحت تر امکان پذیر می شود ،

✔ حتما بخوانید:  کاربرد لیزر در پزشکی

تا به جای برسد که دیگر احتیاج به دیدن امواج مغزی خود ندارد و هرگاه که دچار سر درد شد می تواند با تمرکز امواج الفا را در مغز خود ایجاد کند، که در این حالت سر درد رفع خواهد شد. بیوفیدبک در طیف وسیعی از بیماری ها ، مانند انواع دردها،اضطراب،صرع،اسم،افسردگی،اعتیاد، فشار خون و… تقریبا حدود ۱۵۰بیماری موثر است.

بیوفیدبک چیست

بیوفیدبک استفاده از توانای ذهن برای بهبود وضعیت سلامت بدن 

اگرچه ذهن و توانای ذهن قادر به رفع کامل علایم بیماریها نیست ولی استفاده از قدرت ذهن تا حد زیادی میتواند این علایم را کاهش دهد هدف بیوفیدبک تاثیر بر پاسخ های غیر ارادی بدن و کنترل انها می باشد.

عمده فعالیت های غیر ارادی بدن شامل موارد زیر است

  • فعالیت های مغز
  • فشار خون
  • اسپاسم وانقباض عضلانی
  • تعداد ضربان قلب

انواع بیوفیدبک

درمانگر برای جمع اوری اطلاعات مربوط به پاسخ بدن بیمار بسته به نوع بیماری وشرایط موجود از تکنیک های متعددی می تواند استفاده نماید ، از ان جمله ابزار ها میتوان به این ابزارها و تکنیک ها اشاره نمود :

الکترومایوگرام (EMG)

دستگاهی که برای اندازه گیری انقباض عضلانی بکار میرود با نمایان کردن این انقباضات به خود بیمار ، او متوجه منشا دردهای خود شده ومیتواند کنترل کند .EMG در درمان های درد های پشت ، سر درد ، درد گردن ، دندان قروچه موثر است . همچنین در تخفیف شرایط استرس زا وشرایطی مثل اسم و زخم معده موثر است .

بیوفیدبک حرارت بدن

حسگرهای که به انگشتان دستها یا پاها متصل میگردند ، دمای بدن را میسنجند به طور مثال معمولا دمای بدن به هنگام استرس کاهش میابد و بنابر این ثبت دماهای کاهش یافته مبنای برای شروع تحریکات مثبت و ریلکس کردن عضلات خواهد بود .این تکنیک در درمان بیماری رینود و حملات میگرن موثر است .

ثبت کننده های فعالیت گالوانیک پوست

با ثبت فعالیت غدد عرق و میزان تحریک پوست که در شرایط استرس ، افزایش میابند میتوان به درمان بیماری های هیجانی نظیر هراس ها ، اضطراب و لکنت زبان کمک کرد .

✔ حتما بخوانید:  سی تی اسکن چیست؟

الکترو انسفالوگرام (EEG)

این دستگاه فعالیت الکتریکی امواج مغز را در شرایط مختلف مثل بیداری ، ریلکس بودن،ارامش ، خواب سبک و خواب عمیق اندازه میگیرد.

الکترو انسفالوگرام(EEG)

بیوفیدبک مغزی

استفاده از بیوفیدبک مغزی به دهه ی ۱۹۶۰و هنگامیکه بیوفیدبک ریتم الفا مرسوم بود ، بر می گردد.در ان زمان تصور میشد که با استفاده از این نوع فیدبک میتوان به وضعیت ذهنی یا یوگا رسید که ریتم الفا در طول دوره ی مراقبت دیده شود ، ولی این موضوع به حقیقت نپیوست واین روند مقبولیت خود را از دست داد . روند جدید بیوفیدبک بر اساس EEGدیگر متکی به اموزش الفا و اموزش بخشی نیست.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.