مهندسی پزشکی

کپسول اندوسکوپی یا دوربین خوراکی

در این پست قصد دارم شما کاربران عزیز را با کپسول اندسکوپی یا دوربین خوراکی آشنا کنیم. پس در ادامه پست با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

آندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی دستگاهی است که توسط آن پزشک متخصص می‌تواند داخل بخش‌های مختلف بدن را مشاهده و جراحی‌های محدودی را توسط آن انجام دهد. نام آندوسکوپ از ترکیب دو کلمه ENDO به معنای درون و SCOPE به معنای دیدن، ساخته شده است.

قرص آندوسکوپی چیست؟

یک قرص کوچک مجهز به دوربین که می تواند جایگزین استفاده از روش آندوسکوپی شود .با عوارض استفاده ازدستگاه آندوسکوپی بربدن که شامل سوراخ یا پاره شدن دیواره اندامی یا حساسیت به داروهای تزریقی قبل از آندوسکوپی این کپسول کوچک جایگزین مناسبی می تواند باشد.

کپسول اندوسکوپی
یک دوربین خوراکی

تاریخچه کپسول اندوسکوپی

 برای اولین بار در آگوست ۲۰۰۱ تعریف شد. این کپسول از یک دوربین بی سیم کوچک و قابل بلعیدن برای تصویر برداری بدون درد از روده باریک طراحی شده است. کپسول اندوسکوپییا یک دوربین خوراکی است که تنها ۱۱ میلیمتر در ۲۶ میلیمتر اندازه دارد و شامل دوربین، منبع نور، رادیوترانسمیتر و باتری است. بیمار به راحتی می تواند آن را ببلعد و دوربین کپسول می تواند حدود ۲ تصویر در هر ثانیه و در حین عبور از مجرای گوارشی بگیرد.

 

یک دوربین خوراکی
کپسول اندوسکوپی

در موارد زیر کپسول آندوسکوپی جایز نیست

  • زمانیکه بیمار سابقه انسداد و تنگی روده دارد .
  • بیمار دچار دیورتیکولهای متعدد در روده باشد .
  • خانم حامله
  • بیمارانیکه در مواقع لازم نمی تواندد به دستور پزشک قلب و ریه خود جراحی کنند .
  • مواقعیکه در قسمتی از بدن شما دستگاه Pacemaker و یا Defibrillator نصب شده باشد .

چگونه برای کپسول اندوسکوپی آماده شویم ؟

یک هفته قبل از عمل کپسول آندوسکوپی بیمار باید کلیه داروهایی که ترکیپ اهن دارد قطع کند .
۴۸ ساعت قبل از عمل کپسول اندوسکوپی رژیم مایعات و ۲۴ ساعت قبل از عمل کپسول اندوسکوپی مایعات مصرفی باید صاف شده باشد مانند آب , لیموناد , سوپ صاف شده , آب سیب صاف شده , آب انگور صاف شده . و از مصرف مایعاتی که رنگ های قرمز , آجری , زرد و … دارند پرهیز کند . در ساعت ۳ بعد از ظهر روز قبل ۵ بسته پودر پگ را به شرح زیر استفاده کند .
– هر بسته پودر را در چهار لیوان آب حل نمایید که روی هم می شود ۲۰ لیوان .
– هر ۱۵ دقیقه یک لیوان را میل کنید .
– حدود ساعت ۹ شب یک شیشه قطره دایمیتیکون را جهت رفع کف و هوا در مسیر تصویر برداری میل کند .

به خاطر داشته باشید تخلیه کامل مجرای گوارشی بخصوص روده باریک نقش مهمی در کسب تصاویر واضح دارد .
از ساعت ۱۰ شب تا پایان عمل کپسول اندوسکوپی نباید سیگار بکشید. بیماران مرد باید موهای نواحی سینه و شکم را اصلاح کنند .
از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح روز بعد بیمار باید از خوردن هر ماده غذایی بجز دارو با مختصر اب پرهیز کند و ناشتا باشد. درساعت ۷ صبح یک شیشه قطره دایمتیکون مصرف کند و ساعت ۸ صبح یک لیوان اب ولرم میل کند ،بیمار نباید ۲ ساعت قبل از عمل کپسول آندوسکوپی یعنی تا ۱۰ صبح هیچ غذائی حتی آب میل کند.
بیماران دیابتیک با توجه به برنامه فوق تغییر در مصرف هر نوع دارو و انسولین را با پزشک غدد خود هماهنگ نمائید .

 

مزایای پزشکی

در روش سنتی یک لوله ۲۱ فوتی به سختی زیاد داخل مجرای گوارشی می شود، اما این روش جهت پیدا کردن خونریزی های گوارشی داخل سیستم شده و مانند یک تکه از غذا با همان روند نرمال حرکت می کند. با یک بار بلع به صورت اتوماتیک- تنها با ۸- ۶ ساعت غذا نخوردن و فقط نوشیدن مایعات شفاف که روی دید دوربین اثر نگذارد. البته یک یا دو مشکل در پیدا کردن آدرس تصویر گرفته شده موجود است.

برای مثال راهی وجود ندارد که محل عکس برداری مشخص شود. اما مدل M2Aplus، یک نرم افزار دارد که یک گزارش گرافیکی از دستگاه گوارشی بیمار می دهد، با جایگزاری اطلاعات، پزشک با اطمینان بیشتر قادر به تعیین محل مشکل است.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.