مهندسی عمران

گچ پلیمری پاششی چیست ؟ و تفاوت آن با دیگر گچ ها

گچ

گچ ساختمانى از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ به دست مى‌آید. سنگ گچ کانى کلسیم دارى (کلسیم سولفات آب دار) است که در طبیعت، به وفور و تقریباً در تمام نقاط ایران یافت مى‌شود.

سنگ گچ از سنگ‌هاى رسوبى با درجه‌ى سختى ٢ است که به دلیل میل ترکیبى شدید به طور خالص یافت نمى‌شود و بیشتر به صورت مخلوط با آهک و خاک رس یا ترکیب با کربن یا اکسیدهاى آهن یافت مى‌شود. سنگ گچ‌هاى خالص سفید رنگ‌اند.

گچ ساختمانى
گچ ساختمانى

مصارف گچ

مصارف گچ زیاد است و از گچ ریزى براى پیاده کردن نقشه ساختمان تا ساختن انواع ملات‌هاى گچى و سفیدکارى، سنگ کارى، مجسمه سازى، گچ برى، اجراى ابزارهاى گچى و صنعت سیمان سازى‌ استفاده می‌کنند.‌

ملات گچ و خاک را در اندود آستر روى دیوار و زیر سقف و ساختن طاق ضربى و ملات گچ خالص را در سفید کارى و گچ برى مصرف مى‌کنند.

ملات گچ و خاک
ملات گچ و خاک

ویژگى‌هاى گچ

رنگ گچ ساختمانى سفید است و سطح پوشیده شده‌ى با آن را مى‌توان با رنگ لعابى یا پلاستیکى یا روغنى رنگ کرد. در دوره‌ى صفویه به ملات گچ رنگ اضافه مى‌کردند و اندود رنگى پساز خش کشدن رنگش باقى مى‌ماند.

گچ گرما و صدا را پخش نمى‌کند و در برابر آتش سوزى مقاوم است. ملات گچ یخ نمى‌زند و مى‌توان تا سرماى زیر ده درجه سانتى گراد در کار بنایى از آن استفاده کرد.

با اضافه کردن افزودنى‌ها مانند نمک طعام، گرد آهک و سریش مى‌توان زمانِ گیرایش گچ را سریع‌تر نمود یا آن را به تأخیر انداخت.

ملات گچ ساختمانى هنگام گرفتن یک درصد حجمش زیاد مى‌شود و همه سوراخ‌هاى ریزپوسته رو مالى پر مى‌شود. از این رو مى‌توان سطح‌هاى بزرگ را بدون این که ترک بخورد اندود کرد.

سطح بیرونى گچ چون پوک نیست و سوراخ ندارد قارچ نمى‌زند و حشره در آن لانه نمى‌کند. گچ در برابر نفوذ رطوبت ضعیف است و اگر این پوسته آب بمکد و آب به آستر برسد گچ طبله مى‌کند و باید آن را کند و دوباره تجدید نمود.

ملات گچ با فلزات سولفات درست مى‌کند. از این رو در پوشش‌هاى طاق ضربى براى پیش گیرى باید تیر آهن را به خوبى با ضد زنگ رنگ کرد.

گچ پلیمری پاششی چیست؟

گچ پلیمری پاششی

کاربرد گچ ساختمانی جهت سفیدکاری و یا گچ خاک به طریق دستی بدلیل گران بودن ساعت کاری و کافی نبودن سرعت گچ کاری بخصوص در پروژه‌های بزرگ در کشورهای مختلف موجب شده است که هر روز استفاده از گچ پاششی گسترده‌تر شود. لذا به این منظور ماشین گچ پاش ساخته شده گچ به وسیله آن گچ بر روی دیوار پاشیده می شود.

پایه اصلی گچ پاششی گچ خالص چند فازی یا گچ بتا است که با افزودنی‌های خاصی گچ کندگیرتر (گچ دیرگیر) می‌شود.

انواع گچ پاششی

 • معمولی
 • عایقکاری
 • لایه نازک
 • عایقکاری روی پشم سنگ

۵ مزایایی خوب گچ پلیمیری پاششی

 1. این گچ پس از پاشش توسط دستگاه همانند بتن سخت می شود.
 2. در مقابل رطوبت مقاوم بوده وهمچنین تا حد قابل ملاحظه ای در مقابل حرارت مقاومت نشان می دهد.
 3. بااستفاده از این گچ،مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود.
 4. این گچ،سقف ساختمان را مستقیما برروی خود سازه یا سقف کاذب مانند رابیتس با سرعت بالا پوشش می دهد.
 5. به علت اینکه این گچ از مواد افزودنی ویژه ای برخوردار است،تا ضخامت cm10 برروی متریال مختلف از جمله آجر وبتون قابل اجرا می باشد.
 6. این گچ ستون های بتونی و فلزی را مستقیما پوشش می دهد.

گچ پلیمری پاششی

تفاوت گچ پلیمری پاشش با دیگر گچ ها

 1. گچ معمولی ضخامتی معدل ۵/۱ تا۲ سانتیمتر دارد و اگر بیشتر شود ترک می خورد ولی گچ پلیمری پا شش تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر قابل اجرا می باشد و ترک نمی خورد.
 2. سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر می باشد و این مورد بهترین فاکتور در صنعتی سازی ساختمان می باشد.
 3. مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عاذی به ترتیب ۱۵۶ و۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.
 4. یکی از معایب گچ عدم استفاده در مناطق مرطوب و مشکلات موجود در این بخش می باشد اما گچ پلیمری پاشش هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و سازگاری مناسبی با گونه های مختلف آب وهوا دارد.

 روش انجام گچ کاری با استفاده از گچ پلیمری پاششی

ماشین گچ پاش بصورتی طراحی شده که گچ را با نسبت خاصی با آب مخلوط کرده سپس دستگاه گچ پاش با پمپی که در آن خمیر گچ را توسط لوله مخصوص به سر نازل گچ پاش هدایت کرده و در سر نازل لوله دیگری که به پمپ هوای فشرده متصل است، مخلوط هوای فشرده و خمیر گچ را بدیدن وسیله یک یا دو لایه به ضخامت ۲ ال ۱۲۰ میلیمتر به دیوار می‌پاشد.

‌سپس لایه گچ را توسط شمشه‌های دستی صاف کرده و همچنین تراز می‌نمایند. روش گچ کاری با گچ پاششی بیشتر برای فضاهای بزرگ مقرون به صرفه است.

زمان گیرش گچ پاششی برای کارهای برزگ و سطوح بیشتر در نظر گرفته شده و با افزودنی نگهدارنده آب (کلویید هیدروفیل) از خارج شدن سریع آب محتوی در گچ جلوگیری بعمل آمده تا خمیر گچ خاصیت قابل کار بودن را دارا باشد.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.