مهندسی عمران

سیستم قالب های عایق ماندگار و روش اجرای KBS

سیستم قالب های عایق ماندگار

 

سیستم قالب های عایق ماندگار (ICF) از جمله روش های اجرای دیوار باربر می باشد که در سیستم اجرای ساختمان بتــن آرمه با قــالب های پلی استـایرن (پلاستو فوم) صورت می پذیرد و دیگر نیازی به استفاده از قالب های جانبی (فلزی) نیست.با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

قالبهای عایق ماندگار شامل دو پانل از جنس پلی استایرین (پلاستوفوم) با ابعاد 6 * 45 * 120 سانتی متر می باشد که با اتصالات پلاستیکی از جنس پلي پروپیلن به هم متصل شده و پس از نصب آرماتور در فضای بین دو پانل، بتن ریزی می گردد.

این قالبها پس از بتن ریزی به عنوان جزیی از دیوار محسوب شده و نقش عایق صوتی و حرارتی را ایفامی کنند. در این روش کل سازه به شکل دیوار برشی اجرا شده و حتی الامکان نیازی به ستون نیست.

سیستم ICF توانایی بسیار خوبی را در مقابل بارهای جانبی ( زلزله و طوفان ) از خود نشان داده است.

در این سیستم، نیروی گرانش  و  بارهای جانبی  بوسیله  مجموعه دیوار  و صفحه قالبی،  بصورت یکنواخت  به  فنداسیون  انتقال میابند.

در سیستم ICF دو لایه پلی استایرین 6 سانتی متری وجود دارد که عملکرد آکوستیـکی آن را به نحو قابل توجهی بهبود می بخشد، به طوری که به این سیستم، مسکوت گفته می شود.

سیستم قالب عایق ماندگار

روش اجرای KBS

یکی از انواع شیوه‌های اجرای سیستم ICF است. سیستم سازه‌ای حاصل از این روش اجرا‌، یک سیستم سازه‌ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتن مسلح بوده و که محدودیت‌های آن مطابق استاندارد ۲۸۰۰ است.

در این روش قالب‌های عایق ماندگار به صورت پانل‌های مستطیلی در کارخانه تولید و به کارگاه منتقل می‌شوند.  متشکل از دو لایه ورق پلی استایرن به ضخامت‌های ۵ یا ۱۰ سانتیمتر بسته به محل استفاده هستند. برای اتصال لایه‌های پلی استایرن در ارتفاع از تیوب‌های پلی پروپیلن که در فواصل ۱۲/۵ سانتیمتری تعبیه شده‌اند، استفاده می‌شود.

✔ حتما بخوانید:  بهترین دانشگاه های مهندسی عمران در سال 2018

همچنین برای اتصال لایه‌های پلی استایرن طرفین به یکدیگر و تشکیل قالب از رابطه‌ای پلی پروپیلن و شبکه میلگرد طولی استفاده می‌شود‌. پس از استقرار قالب‌ها، قسمت میانی آن مطابق محاسبات میلگردگذاری شده و بتن ریزی می‌شود. در زمان بتن ریزی به منظور نگهداری قالب‌ها لازم است در فواصل ۱/۲ تا ۱/۷۵ متری پشت بند اجرا شود.

سقف در این سیستم از نوع دال‌های نیمه پیش ساخته است که پس از استقرار توسط میلگرد گذاری تعبیه شده به دیوارها متصل می‌شود با توجه به اینگه مطابق ضوابط فنی حداقل ضخامت دیوارهای بتن مسلح ۱۵ سانتیمتر است ، امکان تامین این ضخامت و ضخامت‌های بالاتر یکی از مزایای روش اجرای KBS محسوب می‌شود. این روش اجرا در مرکز تحقیقات و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات ارائه شده مجاز است.

سیستم قالب عایق ماندگار

الزامات روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار بلوکی

 • سیستم سازه‌ای حاصل از این روش اجرا یک سیستم سازه‌ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتن مسلح بوده که محدودیت‌های آن مطابق استاندارد ۲۸۰۰ است.
 • ضخامت دیوارهای بتنی نباید از ۱۵ سانتیمتر کمتر باشد.
 • بتن مصرفی باید از نوع بتن سازه‌ای با حداقل مقاومت ۲۰  مگاپاسکال باشد.
 • بارگذاری ثقلی و لرزه‌ای این سیستم به ترتیب بر اساس مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان بارهای وارد بر ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰۰ صورت گیرد.
 • طراحی سازه‌ای این سیستم بر اساس مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان با عنوان طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه صورت گیرد.
 • تامین ضوابط دیافراگم صلب و همچنین تامین یکپارچگی برای تمامی سقف‌ها الازمی است.
 • اتصال سقف به دیوار به صورت یکپارچه طراحی و اجرای شده و میلگرد گذاری لازم بر این اساس در محل اتصال انجام شود.
 • پلی استایرن مورد استفاده باید از نوع منبسط شونده کندسوز یا خود خاموش شو مطابق با استانداردهای بین المللی باشد.
 • در خصوص این سیستم رعایت مبحث ۳ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان حفاظت ساختمان‌ها درمقابل حریق و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق یا در نظر گرفتن ابعاد ساختمان ، کاربری و وظفیه عملکردی اجزای ساختمان الزامی است.
 • محافظت از بلوک پلی استایرن به وسیله پوشش مانع حرارتی مناسب به عمل آید که این پوشش باید دارای اتصال مکانیکی به سازه باشد‌. پوشش مناسب می‌تواند یک تخته گچی با ضخامت حداقل ۱۲/۵ میلیمتر یا پوشش دیگری با مقاومت معادل در برابر دمای بالا باشد.
 • فوم پلی استایرن باید در مرز سقف / کف هر طبقه  ودر مرز دیوار جدا کننده بین دو واحد مستقل قطع شود (هر دو طرف داخلی و بیرونی) و برای تامین مقاومت لازم از مسدود کننده‌های آتش استفاده شود.
 • در خصوص این سیستم رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران ، با عنوان صرفه حویی در مصرف انرژی الزامی است.
 • صدابندی هوابرد جداکننده‌های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات باید مطابق مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان عایق بندی و تنظیم صدا تامین شود.
 • لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط‌های خورنده ایران صورت پذیرد.
 • تمامی مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه‌ای از حیث دوام، زیست محیطی و باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آیین نامه‌های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.
 • اخذ گواهی نامه فنی برای محصولات تولید پس از راه اندازی خط تولید کارخانه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.
✔ حتما بخوانید:  ساختمان مدولار چیست؟

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.