مصالح ساختمانی

گروت چیست؟ و کاربرد آن

گروت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های متداول دیگر تشکیل‌ شده است. در واقع می‌توان آن را چیزی شبیه به همان ملات دانست که جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ ناشی از لایه‌ لایه شدن و یا خرد شدن بتن استفاده می‌شود. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

گروت چیست؟

فروش گروت با مشخصات و خصوصیات متفاوتی انجام میگیرید. خرید و کابرد هرکدام متفاوت هست. برای مثال فروش گروت پایه سیمانی و گروت های اپوکسی دو و سه جزئی. قبل از خرید گروت باید به کاربرد و موارد مصرف توجه کرد. شما میتوانید 

مخلوط آماده گروت 

ملات‌‌ گروت‌های طراحی‌ شده برای گروت کاری باید پاسخگوی کاربردها عملکردها و نیازهای مشخصی همچون موارد زیر باشند.

 1. قوام‌ یافته و سیال باشند و در حالت معمولی جاری شوند.
 2. دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم نشده و ته‌نشین نشوند.
 3. دچار جمع شدگی قابل‌ملاحظه نشوند.
 4. توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشند.
 5. در حداقل زمان به مقاومت مطلوب دست یابند.

مجموعه ویژگی‌های بالا نیازمند همگونی مخلوط مواد چسباننده و مصالح سنگی و مواد افزودنی است. ملات‌های آماده تحت شرایط کنترل‌ شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده در کارخانه بسته‌بندی می‌شوند.

از آنجایی‌ که خصوصیات عملکرد این مواد به‌ طور دقیق مشخص و معلوم است اگر طبق راهنمای سازنده به کار رود و همچنین به‌ طور مناسب تحکیم و عمل‌ آوری شوند نتایج رضایت بخشی را به دنبال خواهد داشت.

انواع گروت‌ها

 • گروت‌های منبسط شونده بر پایه سیمان
 • گروت‌های سیمانی اصلاح شونده
 • گروت‌های اپوکسی دوجزئی و یا سه‌جزئی
 • گروت‌های آماده منبسط شونده

هرکدام از انواع خصوصیات عملکردی مشخص و منحصر به‌ فردی دارند که بسته به شرایط و خواسته‌های مورد نیاز استفاده می‌شوند.

گروت‌های سیمانی منبسط شونده‌

گروت سیمانی

 • گروت سیمانی منبسط شونده دارای مقاومت اولیه و نهایی بالا و زودرس است که به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرف بستگی دارد.
 • این گروت به‌ صورت پودر خشک بسته‌بندی‌ شده، آماده مصرف‌ بوده و دارای سنگدانه است. در هنگام ترکیب با آب دارای خصوصیت ویژه انبساط حجمی دو مرحله است.
 • انبساط اولیه آن حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی به وقوع می‌پیوندد که پودر آن با آب ترکیب شود. به مدت ۱۵ تا۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. مرحله دوم انبساط در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز پس از مخلوط شدن آغاز می‌شود.
✔ حتما بخوانید:  لوله مانیسمان چیست و انواع لوله مانیسمان

گروت‌های پلیمری‌

گروت‌های سیمانی اصلاح‌شده با مواد پلیمری دارای دو جزء است که در هنگام گروت ریزی کافی است این دو جزء با هم مخلوط شوند.

 1. جزء مایع: رزین پلیمری‌
 2. جزء مایع دوم: مخلوط سیمان با مقاومت بالا و دانه‌بندی ویژه با ماسه سیلیسی شکری با بهترین خواص روان کنندگی است.

خصوصیات گروت‌های پلیمری‌

 1. مقاومت کششی و خمشی بالا‌
 2. خاصیت آب‌بند کنندگی مطلوب‌
 3. مقاومت سایشی بالا‌
 4. پیوندی قوی با زیرسازی معدنی‌
 5. مقاومت بالا در برابر اثر آب‌شور دریا‌

گروت‌های اپوکسی‌

گروت اپوکسی شکل‌پذیر و بدون حلال و شامل ۳ جزء است که در هنگام مصرف کافی است ۳ جزء باهم مخلوط شوند.

 1. رزین اپوکسی بیس فنول آ‌
 2. هاردنر پلی آمینی‌
 3. پرکننده (فیلر)‌

خصوصیات گروت‌های اپوکسی

از ویژگی‌های گروت اپوکسی استحکام و چسبندگی بالای آن است که علاوه بر بالا بودن مقاومت‌های مکانیکی و شیمیائی، ماده‌ای ایده‌آل جهت انواع کارهای تعمیراتی و نصب ماشین‌ آلات فوق سنگین که نیاز به چسبندگی زیاد و مقاومت‌های فشاری و خمشی بسیار بالا دارند، است. خصوصیات اصلی این نوع گروت‌ها به شرح زیر است.

 1. سخت شدن سریع سازه که بستگی به دمای محیط دارد‌
 2. مقاومت در برابر ارتعاشات شدید‌
 3. قابلیت بالای چسبندگی به زیر کارهای معدنی و فولادی‌
 4. سخت شدن بدون جمع شدگی‌
 5. مقاومت در برابر حملات شیمیایی مقاومت مکانیکی بالا‌

روش‌های گروت‌ ریزی

به‌ طور کلی دو روش گروت ریزی در داخل حفرات وجود دارد که شامل موارد زیر است.

 1. گروت یا ملات خشک: در این روش ملات با استفاده از نیروی تراکمی جایگذاری می‌شود.
 2. گروت سیال: به علت روانی در هنگام ریختن، گروت خودبه‌خود جایگذاری می‌شود.

روش گروت سیال در محل‌هایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیرقابل دسترسی بوده و بیرون از آن گروت کاری به‌ راحتی امکان‌پذیر نیست کاربرد فراوان دارد.

مصرف گروت خشک با وجود رضایت در عمل و کیفیت، در کارهای ساختمانی همیشه روش مناسبی نیست و‌ عموماً تمایل به استفاده از روش سیال بیشتر است.

روش عمومی مصرف و اجرا

 • ‌سطوحی مورد نظر جهت گروت ریزی، باید از هر گونه آلودگی روغنی‌‌، گرد و خاک و … پاک باشد.
 • ‌به مدت ۲ تا ۳ ساعت قبل از گروت ریزی باید سطوح را کاملاً غرقاب نموده و در زمان گروت‌ریزی باید آب اضافی را از روی سطح خشک کرد.
 • ‌صفحات ستونی که قرار است زیر آن‌ها گروت وارد شود باید از آلودگی کاملاً پاک‌ شده و روی آن‌ها سوراخ‌هایی برای خروج هوا تعبیه شود.
 • ‌فضایی که قرار است از گروت پر شود باید به نحوی قالب‌بندی شود که هیچ‌ گونه نشت رطوبت از آن اتفاق نیفتد.
 • ‌مخلوط گروت مطابق دستورالعمل مربوطه که روی بسته‌بندی آن درج‌شده است آماده شود.
 • ‌توصیه میشود که گروت ریزی حداکثر به مدت ۱۵ دقیقه پس از اختلاط انجام گیرد.
 • ‌ضخامت گروت نباید کمتر از ۲۵ میلی متر در نظر گرفته شود و حداکثر ضخامت گروت مطابق توصیه‌های سازنده محصول تعیین میشود.
 • ‌گروت ریزی باید پیوسته و یکجا اجرا شود به همین دلیل باید قبل از اجرای گروت‌ریزی برنامه‌ریزی برای اجرای کار صورت پذیرد.
 • ‌برای گروت‌ریزی حجیم توصیه می‌شود از پمپ‌های مناسب استفاده شود.
 • ‌گروت‌ریزی از یک سمت انجام پذیرد و می‌باید از سمتی اینکار انجام شود که گروت کوتاهترین مسافت را طی نماید.
 • ‌پس از اتمام گروت ریزی، عمل‌آوری مناسب با استفاده از گونی خیس یا آب‌پاشی صورت پذیرد.
✔ حتما بخوانید:  بلوک هبلکس و مزایای آن

به عنوان یک معیار کارگاهی

حداکثر ضخامت گروت ریزی در یک مرحله نباید متجاوز از ۱۰ سانتی متر باشد ولی برای ضخامت‌های بیشتر و حداکثر تا ۱۵ سانتیمتر گروت ریزی در یک مرحله، بایستی از سنگدانه‌هایی با سایز ۳ الی ۱۵ میلیمتر در مخلوط با گروت استفاده شود که در این صورت با توجه به نوع سازه نسبت شن به گروت از حداکثر ۱ به ۱ تجاوز ننماید تا اثرات زیانباز حاصل از حرارت هیدراسیون خنثی شود. و برای ضخامت‌های بیشتر باید با توجه به نظر طراح و مندرجات نقشه‌های مربوطه عمل شود.

کاربرد گروت چیست؟

گروت کاربردی در پایین صفحه ستون‌ها , آنکربلت‌ها , نصب ریل ماشین آلات , برینگ پل‌ها , بلت‌ها , ریل‌ها , حایل‌ها دارا هستند . مهم ترین مزایای گروت‌ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می‌گردد را بی نقص لبریز میکند . زیرا گروت منبسط شونده خواص غیر انقباضی دارااست از گروت آماده جهت مصارف مختلفی نظیر پایین صفحه ستون‌ها , آنکربلت‌ها , نصب ریل ماشین آلات , برینگ پل‌ها , بلت‌ها , ریل‌ها , حایل‌ها و … استفاده میشود .

ملاحظات استفاده از گروت

برای اینکه پروژه های که با استفاده از گروت انجام می شود، کیفیت بالایی داشته باشد و دوام و استحکام قابل توجهی را به شما ارائه دهد، لازم است تا شیوه صحیح استفاده و ملاحظات استفاده از این ملات قدرتمند در پروژه های مختلف را بدانید و از شرایط کار با آن آگاه باشید.

در ادامه شما را با برخی از ملاحظات استفاده از این ملات و نکاتی که باید در حین استفاده به آنها توجه کنید، آگاه خواهیم کرد.
یکی از کاربرد های اصلی گروت ها، استفاده از آنها برای مواقعی است که می خواهید یک زیر کاری بسیار مقاوم را بر روی فوندانسیون اصلی تشکیل دهید.

به عنوان مثال برای پر نمودن فضای خالی زیر بیس پلیت ها، اجرای فوندانسیون و زیر کار ماشین آلات صنعتی غول پیکر و سنگین، ثابت سازی ستون های پیش ساخته و زیر سازی های فولادی بخشی از پروژه هایی است که با استفاده از انواع گروت قابل انجام هستند.

✔ حتما بخوانید:  سرامیک چیست؟ و انواع Ceramic

گروت سیمانی یکی از ملات های پر کاربردی است که برای انجام چنین کار هایی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. میزان آبی که شما با پودر موجود در بسته مخلوط می کنید، تعیین کننده مقاومت فشاری ملات به دست آمده خواهد بود.

میزان آب مناسب باعث می شود که شما به میزان ۵۰ تا ۸۰ پاسکال مقاومت فشاری داشته باشید. این بازه از مقاومت فشاری برای انجام پروژه های شما بسیار مناسب خواهد بود.

البته به طور کلی دو روش ملات ریزی در محل های مورد نظر وجود دارد که عبارتند از:

ملات یا گروت خشک

در این شیوه برای اینکه بتوانید ملات را به درستی در محل مورد نظر بریزید، نیاز است تا از نیروی تراکمی و فشار برای این منظور بهره ببرید.

استفاده از این ملات های خشک نتایج مثبتی را داشته و عملکرد خوبی را در موقعیت های مختلف از خود نشان داده اند. برای مثال در بسیاری از کار های ساختمانی از این نوع ملات خشک استفاده می شود.

استفاده از این شیوه جایگذاری ملات که با روش تراکم صورت می گیرد، همیشه بهترین روش نیست. به همین دلیل است که بسیاری از پیمانکارهای ساختمانی تمایل دارند که از ملات سیال برای پروژه های خود بهره ببرند.

استفاده از شیوه سیال در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از پروژه هایی که در آنها نیاز به استفاده از گروت است، به سمت مصرف گروت سیال کشیده شده اند.

ملات یا گروت سیال

یکی از ویژگی هایی که این ملات دارد و بسیار کار با آن را ساده کرده است این است که به علت روانی در هنگام ریختن، گروت یا ملات خود به خود جایگذاری می شود.

در مواقعی که قصد پر کردن حفره های عمیق یا باریک را دارید که به نوعی مصدود و غیر قابل نفوذ هستند، روش ملات سیال نسبت به شیوه گروت خشک بسیار کاربردی تر است.

✔ حتما بخوانید:  نمای کرتین وال

ملاتی که شما به صورت دستی در کارگاه خود تولید می کنید دانه بندی درستی ندارد و به دست آوردن یک درصد بهینه از مواد افزودنی و چسبنده (در صورت لزوم) از لحاظ تکنیکی غیر ممکن است.

در کنار این موارد توجه داشته باشید که تهیه ملات در کارگاه ها از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل پیمانکاران با تجربه و حرفه ای همیشه از گروت آماده که تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده تهیه تولید می شود استفاده می کنند.

خصوصیت و شرایط مصرف ملات هایی که در کارخانه تولید می شوند و تیم کنترل کیفیت آنها را مورد بررسی قرار می دهد، کاملا بر روی بسته بندی آنها مشخص شده است. تنها نیاز است بر اساس دستورالعمل هایی که توسط تولید کننده بر روی محصول مشخص شده است پیش بروید تا شاهد بهترین نتیجه در پروژه های خود باشید.

توجه داشته باشید گروت هایی که در کارخانجات و به وسیله تولیدکنندگان حرفه ای تهیه و تولید می شوند، باید پاسخگوی کاربرد ها و عملکرد های گوناگونی باشند. بعضی از این ویژگی ها و عملکرد ها عبارتند از:

 • نباید آب و سنگدانه های ملات از هم جدا شوند. به عبارتی نباید شاهد ته نشین شدن مواد در ملات باشیم.
 • زمان خشک شدن و به قوام رسیدن گروت باید بسیار کوتاه باشد.
 • ملات نباید دچار جمع شدگی چشمگیر شود.
 • ملات باید پس از قوام یافتن به حالت سیال در آید و به راحتی در بخش های مختلف پروژه جاری شود.
 • ملات در نهایت باید دارای مقاومت بالایی باشد.

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.